Nurettin Topçu'nun devlet anlayışı
The State thought of Nurettin Topçu
- Tez No: 110620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Nurettin Topçu'nun devlet anlayışını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada materyal olarak ağırlıklı olarak Nurettin Topçu'nun külliyatından faydalanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde yazarın düşüncelerini nasıl bir sosyal yapıda ve hangi siyasal ve sosyal değişkenlerden etkilenerek geliştirdiğinin anlaşılması bakımından, modernleşme olgusu, Türk modernleşme seyri ve modernleşme karşısında gelişen fikir hareketleri ve yine bu çerçevede Nurettin Topçu'nun ortaya koyduğu felsefi bir hareket olarak Hareket Okulu irdelenmeye çalışılmıştır. Düşünürün sanayileşme karşısındaki muhalif tutumunun, savunduğu Hareket Okulu'nun ruhçu felsefesinden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Nurettin Topçu'nun Türk modernleşme seyri içinde gelişen siyasi akımlardan biri içine yerleştirilip yerleştirilemeyeceği sorusu sorularak düşünürün siyaset olgusuna bakışı ve siyasi düşünceleri, islamcılık, milliyetçilik ve sosyalizm akımları tek tek ele alınarak karşılaştırmalı olarak verilmeye çalışılmıştır. Bunun sonucunda düşünürün, mevcut siyasi düşüncelere karşı geliştirdiği eleştirel yaklaşımdan yola çıkılarak tam olarak siyasi bir akım içine yerleştirilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Topçu'nun devlet düşüncesine yer verilmiştir. Düşünürün devlet anlayışı ortaya konulurken aynı zamanda modern devletin kabul ettiği yönetim biçimi olan demokrasi konusu ve bu yönetim biçimine karşı geliştirdiği eleştirel bakış alt başlık halinde işlenmiştir. Son olarak gerek modern devlet gerekse demokrasi düşüncelerine karşı geliştirdiği alternatif devlet ve yönetim biçimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Topçu'nun ileri sürdüğü devlet savunduğu mistik dünya görüşü ve ruhçu, idealist felsefesiyle ütopik bir devlet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ütopik devlet merkeziyetçi, otoriter, sorumlu devlettir. ANAHTAR KELİMELER Modernleşme Hareket Felsefesi ~ Spiritualist (Ruhçu) îdeal Devlet Popülizm Pozitivizm Mistisizm Ütopya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, basicly prepared as a master's thesis, presents the aim of state perception of Nurettin Topçu. Thus, in this study, the collection of Nurettin Topçu has been generally made use of. In the first section of the study, modernisation, process of Turkish modernisation and developing movements opposite of modernisation and also regarding this framework, the Action School of Nurettin Topçu have been aimed to examine in order to understand the feet that under which political condition the author has developed his own opinion and ideas. The opposite attitude of author regards the industrialisation has found its source on the spiritualist philosophy of Action School that the author defenced. In the second section of the study, a question has been asked in order to reach a conclusion whether it is possible to put the author in any of the political currents developed in the process of Turkish modernisation, therefore the view of the author own the politics and his political opinions, islamism, nationalism and socialism trends have been tried to be given in a comperative approach. In the conclusion of that tried, it has been reached that the author can't be put in any of that trends completely by taking care his opposite and critical attitude towards those present political trends. In the third and the last section of the study, it is given a place for the self- ideas of the author. The democracy subject which is accepted as the administrating regime of the modern state and his critical attitudes to that regime have been given as the sub-section simoulteneasly with the state conception of the author. As a last point, it has been given the author's alternative point of view towards the both of modern state and democracy thoughts. This state model that Topçu had argued come over us with the mysthical world view, idealist philosophy and spiritualist way of an utopic state. This utopic state is an authoritarion, a centralist and a responsible one. KEYWORDS Modernisation Action Philosophy Spiritualist Ideal State Populism Positivism Mysthisism Utopia