Parasetamol analizi için elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of electrochemical sensor for the determination of paracetamol
- Tez No: 662967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞTAŞ, DOÇ. DR. AYTEKİN UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Parasetamol, birçok insanın kolay erişebileceği ve yaygın olarak kullanılan bir analjeziktir. Aşırı dozda alınması sonucunda, NAC (N-asetilsistein) ve acil bir destekleyici bakım ile tedavi edilmediğinde ölümcül olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte uygulanan erken tedavi ile önemli ölçüde iyileşme kaydedilir. Elektrokimyasal sensörler, adli uygulamalar ve klinik yaklaşım için çekici bir seçenektir, çünkü çok yönlülük, taşınabilirlik, seçicilik, hassasiyet ve çok az ön işleme veya hiç işleme tabi tutulmamış numuneleri analiz etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, basit ve ekonomik sensörler, sofistike ve pahalı cihazları kullanmak, yerine modern bilimde hızlı tanı için çok önemli bir yaklaşımdır. Bu çalışma kapsamında, sentetik biyolojik numunelerden parasetamol analizi için hassas, seçici, hızlı ve tamamen analitik yöntem geçerlilik testleri yapılmış elektrokimyasal sensörler ile ilgili yeni bir metodoloji geliştirmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca geliştirilen yöntemin sonuçları farklı analitik tekniklerle kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is easily accessible by many people and is commonly used as an analgesic. In overdose, it has the potential to prove lethal if not treated with NAC (N-acetylcysteine) and supportive care quickly. With treatment, outcomes improve significantly, and fatalities are rare. Electrochemical sensors are an attractive option to forensic applications and health care systems because they provide versatility, portability, selectivity, sensitivity, and the ability to analyze samples with little to no pre-treatment. Therefore, substituting multi-functional sophisticated and expensive instrumentation with simple and economical sensors is a very important trend in modern science. In this study, it is aimed to develop a new methodology for electrochemical sensors. These sensors have been tested for sensitive, selective, rapid, and fully analytical method validation tests for paracetamol analysis using synthetic and biological samples. In addition, the results of the developed method will be compared with different analytical techniques.