Dietilstilbestrolün tavuklarda kanda bazı enzimler üzerine etkisinin araştırılması
An Investigation on the effects of diethyistilbestrol on various enzymes in the blood of chickens
- Tez No: 11065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
-40- 7. ÖZET Bu çalışmada tavuklara ağız yolu ile farlclx dü şey lerde verilen dietilstilbestrol'ün ^DES) karaciğer fonksiyon ları üserine etkisinin incelenmesi amaçl anmış txr. Bunun için günde 5 rag, 10 mg ve 20 mg DES verilen ve DES verilneyen tavukların serum glutamat-oksalasetat transaminas (GOT), glutamat-pi:ravat transaminas (GPT) ve iaktat dehidrojenaz (7JD~~.) ensim aktiviteleri birbirleriyle kıyas lanmış tır. Araştırmada özel bir çiftlikten saylanan, hepsi 42 günlük ve sağlıklı, 60 adet broyler piliç kullanılmıştır. Piliçler deneme süresince özel bir fi madan alman etlik piliç büyütme yemi ile ad libitum olara?: beslenmişlerdir. Deneme piliçleri tesadüfi olarak, her grupta 15. adet olacak şekilde, 4 gruba ayrılmışlardır. Piliçlerin hepsinden 5 günlük bir alıştırma döneminden sonra ilk kan numuneleri alınmış ve bu değerler başlangıç değeri olarak îcabul edilmiştir. Ta?d.ben.. I. grup kontrol grubu olarak bı rakılmış/ II. gruptaki her pilice günde 5 mg. DES, III. gruptaki her pilice günde 10 mg. DES/ IV. gruptalci her pili ce günde 20 mg. D5S verilmiştir. DES verilme işlemine 15 gün süre ile devam.edilmiştir.. DES verilme bittikten sonra 5' er gün arayla her çoraptan 5' er adet tavuk kesilere'c kara ciğer numuneleri toplanmış ve karaciğer ağırlıkları tesbit edilmiştir. PES verilen donemde 2. günden itibaren hor üç gün de bir, DER verilme bittikten sonraki d öv -emde ise her ?:esim- den önce tavukların bacak vcnasınd.r.n kan örnekleri alınmış tır, hyrıcc hor kan cima işleminden önce deneme hayvanları nın canlı c-“ırlık delerleri de tesbit edilmiştir. Kan numu nelerinde kolorimetrik yöntemlerle senim got, GPT ve İSE enzimlerinin aktiviteleri tayin edilmiştir. Deneme başında broyler piliçlerin sorum got, GPT ve LöH aktiviteleri ortalama değerleri sırasıyla 07/92 * 1,84 ünit/ml. (53-124)? 14/93 + 0,61 ünit/ml. (6,5 - 27) ve 1291,0 + 34,08 Berger-Broida ünit/ml (730-1360) olarakhesaplanmıştır. Tüm deneme grublarında, ortalama sorum GOT aktivitesinin DSS verilen dönenin 15. gününde başlangıç değerlerine gere önemli derecede arttığı görülmüştür. Günde 20 mg. DES verilen IV. grupta başlangıçtan itibaren devamlı artış olmuş, diğer gruplarda ilk günlerdeki azalmayı takiben 11. günden sonra artış olmuştur. ”neneme gruplarının dördünde de, serum GPT aktivitesinde deneme süresince deneme süresince azalma görülmüştür. DES verilen dönemde, DES verilen gruplarda seram GPT aktivi teşrindeki azalma daha yavaş olmuştur. Günde 10 mg DES verilen III. grupta, ve günde 20 mg DES verilen IV. grupta DES verilme bittikten sonraki dönemde ise a salma daha hisli olmuş ve bu dönemin 6. gününde önemli derecede düşük olduğu görülmüştür. DES' in serum İDK aktivitesini azalttığı bulunmuş, DSS verilen üç grupta da DES verilen dönemin 15. gününde' ve DES verilme bittikten sonraki dönemin 1. ve 6. günlerin de LDH akti vitesinin önemli derecede düşük olduğu bulunmuş tur. Günde 5 mg. DSS verilen II. grupta canlı ağırlık artışı kontrol grubundan daha yavaş olmuştur. DES verilen gruplar arasında canlı ağırlık artışında farklılık görülmüş ve günde 10 mg. ve 20 mg. DES verilen- III. ve IV. grubun canlı ağırlık artışı, DSS verilen dönemin 15. gününde II. gruptan önemli derecede yüksek olarak bulunmuştur. DES' in piliçlerde karaciğer ağırlığını arttırdığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-12- 8. SîM-iARY AN l?"IV3STir?ATX0:.- OH TIS EFFECTS OF DIETirfLSTILBSST- ROL Olî VARIOUS EHZl'MES IH TEE 3L00D OF CHICKENS. In this study, the effect of different diethylstil- foestrol (DES) concentrations given orally to chickens on liver f -unction vrss investigated. For this purpose the serum activities of glutamate oi:aloacetate transaminase (GOT), glu- tamate pyruvate trans amines e (GPT) and lactate dehydrogenase (XiDH) of chickens given 5 mg., 10 mg., 20 mg. DES daily and ' of -chickens not given any DES were compared with each other. In tliis study 42 day old, 60 healthy broiler chic kens -were used which were obtained from a private farm. During the investigation the chickens were fed ad libitum on broiler chicken feed obtained from a private firm. flie chickens were randomly divided into. 4 groups with 15 chickens in each group. After a five day adaptation period, blood samples were taken from each chicken and the results were taken as the initial values. After this group I was left as the control group, Group II was given 5 mg DES/ day, group III was given 10 mg DES/day and group IV was given 20 mg DES/day. DES was given to the chickens for a period of 15 days. After the final application of DES, 5 chickens were IdLlled from each group every five days and their livers re moved and weighed. Blood samples were taken from the leg vein öf each chicken every three cays (starting from day 2 of the eicpe- riment) during the period when DSS was given and after öıis period blood was taken prior to killing the chickens. As well as this the live weight of the chickens was measured before blood was taken. The activity of serum GOT, GPT and IDH enzymes was measured colourimetrically for each blood sample. At the beginning of the investigation, serum GOT,-43- GPT and LDK activities of the broiler chickens were measured at 87,92 + 1,84 units/ml. (53-124); 14,93 + 0,61 units/ml. (6,5 - 27) and 1291,0 ± 34,08 B-B units/ml. (730-1860), respectively. In all the experimental groups, it was seen that the average serum GOT activity on day 15 of the period when DES was given had increased significantly when compared to the values at. the start. There was a continuous increase in GOT activity from, the start of the experiment in group TV to which 20 rag. DES/day was given, however in the other groups there was an initial' decrease followed by an increase after day 11. In all four er-rperimental groups there was a decrease in serum GPT activity during the experimental period. In the period when DSS was given, there was a slower decrease in the serum GPT activity in the groups - to which DES was given. During the period after the final application of DSS, there was a faster decrease in GPT activity in groups III and IV (10 mg DSS/day and 20 mg DSS/day respectively) and this decrease -was seen to be significant on day six of this period, It was found that DSS decreased serum IDH activity. In all three groups to which DSS was given, on the 15th day of the period when DSS was. given. and the 1st and 6 th days of the period after the final DSS application the activity of LDH was significantly lower. Live weight increase in group II (5 mg DSS/day) was slower than the live weight increase in the control group. A difference in the live -weight increase Was seen in the groups to which DSS was given and the live weight in crease in groups III and IV (given 10 mg DSS/day and 20 mg DSS/day respectively) was found to be significantly Mgher than that of group II on day 15 of the period when DES was given. It was found that DES increased liver weight in chickens.