Süt ineklerinde abomasum deplasmanı, sekum dilatasyonu ve torsiyonunun klinik ve kimyasal muayenesi
  1. Tez No: 11068
  2. Yazar: KÜRŞAT TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ İMREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
41 5. ÖZET Bu çalışma, abomasum deplasmanlarının (sol, sağ ve torsi yon) ve sekum dilatasyonu ve torsi yonunun klinik ve la- baratuar özelliklerini belirlemek amacıyla yapıldı. Bu amaç için, Sol abomasum deplasmanlı 20 (LDA, Grup 2), Sağ abomasum deplasmanlı 18 (RDA, Grup 3), Abomasum tor siyonlu 18 (AT., Grup 4) ve Sekum dilatasyonlu ve torsi yonlu 10 (CDT" Grup 5) inek muayene edildi. Yedi sağlıklı inek (G- rup 1) kontrol olarak kullanıldı. Klinik teşhisler laparatomi ile kontrol edildi. Sistemik klinik muayene (vücut ısısı, nabız ve solu num sayısı, deri elastikiyeti, mukoz membranlar, vena jugula- risin dolgunluk zamanı, rumen hareketleri, karın ağrısı, karında gerginlik, karaciğer perküsyonu, defekasyon durumu ve dışkının fiziksel özellikleri, idrarda keton cisimleri, karı nın auskultasyon perküsyon ve elle sallanarak muayenesi ve rektal muayene) ve labaratuar kontroller (kan pH, PCO2, plaz ma HCO3, baz fazlalığı (BE), Ht, Hb, total leukosit sayası, serum Na+, K+, Cl +, Ca++, Mg++ve üre konsantrasyonu) yapıldı. Abomasum deplasmanları ve CDT'larının çoğu erken postpartum döneminde oluştu. Hayvanlar kliniğe getirildikle rinde, genel durumları normalden, şiddetli klinik semptomlara kadar değişiyordu. Gastrointestinal atoni, dehidrasyon ve de- fekasyonun azalması diğer yaygın bulgulardı. Vücut ısısı ve solunum sayısında gruplar arasında önemli bir farklılık yok tu. Oysa, nabız sayısı tüm hasta gruplarında (Grup 2,3,4 ve 5) önemli derecede arttı (p.
Özet (Çeviri)
43 &. SUMMARY This investigation was carried out to determine the clinical and laboratory -features of abomasal displacements (left, right and torsion) and cecal dilatation and torsion. For the purpose of the investigation» 20 cows with Left displacement of the abomasum . Plasma BE and HCCDj concentrations increased in all patient groups, wherease these increaments were not statistically significant. In Group 2 and 5, 40“A of animals showed hyparbasemi a and 10 7. of animals showed hypobasemia. Hyperbasemia was found in 61 X cases of RDA. Hypobasemia was detected in 11 7, of Group 3. In the cases of AT”the blood acid-base balance was influenced by both a metabolic alkalosis and a metabolic acidosis and resulting acid-base status would depend on which of the two processes that was dominating. PCV values significantly increased in Group 2,3 and 4 Cp