Malya Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Amerikan bronzu erkek hindilerin başlıca spermatolojik özellikleri ve sun'i tohumlama yöntemi ile elde edilen dölverimi sonuçları
  1. Tez No: 11070
  2. Yazar: BÜLENT ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama (Veteriner) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
41 ÖZET Bu çalışmada, Ma lya Tarım İşletmesi Müdürlüğüne ait 10 baş erkek hindiden elde edilen toplam 130 ejakülatın sperma- tolojik özellikleri ve sun' i tohumlama yapılan 39 baş dişi hin diden toplanan yumurtalarda dö'lverimi sonuçları araştırılmıştır. Erkek hindilerin her birinden en az 12 kez sperma alınmış ve ortalama miktar 0.16 +- 0.06 ml bulunmuştur. Alınan sperma larda ortalama spermatozoa motilitesi % 67.69 +- 7.46, ortalama spermatozoa yoğunluğu 5.025 +- 1.066 xl0 9/ml anormal spermatozca oranı da % 6.17 +- 1.47 olarak saptamıştır. Spermaların or talama pH değeri de 7.56 +- 0.08 bulunmuştur. Sun 'i tohumlama uygulaması için alınan spermalar, Isolyte- M, Süttozu ve Ringer solüsyonları ile sulandırılmışlardır. Her üç sperma sulandırıcı ile ejakülatlar tohumlama dozunda 200 mil yon motil spermatozoa bulanacak biçimde dozlanmışlardır. yapılan tohumlamalardan elde edilen yumurtalarda döllülük ve kuluçka çı kış oranları Isolyte-M için % 47.5 ve % 32.8, süttozu için % 66.66 ve % 44.00, Ringer için ise % 46.86 ve % 19.16 olarak sap tanmıştır. Sonuç olarak, hindi spermalarının kimi spermatolojik özel likleri ülkemizde ilk kez saptanmış ve süttozu sulandırıcısı ile tohumlamalarda Isolyte-M ve Ringere göre daha iyi sonuç verdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
42 SUMLIARY In this study, spermatological characteristics of 130 ejaculates collected from 10 tons and fertilization rate of eggs from 39 artificially inseminated turkey hens were investigated. Average sperm volume was 0.16+ 0.06 ml in at least 12 samples. Average values of sperm motility, sperm concentration and abnormal spermatozoa in toms ejaculates investigated were % 67.69 + 7.46, 5.025 + 1.066 x 109/ml and % 6.17 + 1.47, respectively. Average sperm pH was 7.56 + 0.08. Sperm collected for artificial insemination were diluted in Isolyte~Ll,milk powder and Ringer's solution. Ejaculates were diluted to the insemination dose of 200 z 10 motil spermatozoa in diluters. Fertility and hatchability rates of collected eggs were found as follows :Isolyte-M % 47.5 and % 32.8, milk powder solution fj 66.66 and % 44.00, ringer solution % 46.86 and % 19.16. At last, some spermatological characters of toms were determined for the first time in Turkey and artificial insemi nation with milk powder solution gave result better than Isolyte-î.I and ringer solution.