Memleketimizde yaygın olarak bulunan Sambucus ebulus (Caprifoliaceae) çiçek ve meyvalarının farmakope analizleri ile rutozit ve antosiyanozit içeriği açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 11071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-51- ÖZET Bu çalışma, Türkiye'de yetişen S.ebulus ve S. nigra üzerinde yü rütülmüştür. Bitki örnekleri Fındıklı (Rize), Bartın (Zonguldak), Değir- mendere (İzmit) ve Ankara'dan toplanmıştır. Rutozit ve Kemferal İnce Tabaka Kromatograf isi ile araştırılmış tır. Rutozit ve Kemferöl, sırasıyla, S. nigra ve S.ebulus çiçeklerinde temel bileşik alarak bulunmuştur. Ek alarak S.ebulus çiçekleri üzerin de Farmakope analizleri yapılmıştır. Antosiyanozit miktar tayini Fuleki ve Francis tarafından geliş tirilen, öteden beri bilinen“pH Differansiyel Metodu”ile yapılmış tır. Meyvalar % 95 etanol-1.5N HC1 (85:15) 'de ekstre edilmiş ve pH 1 ve 1.5 'a ayarlanmıştır. Çözeltinin absorbansı 534 nm'de ölçülmüştür. Antosiyanozit içeriği Rize örneğinde % 0.6793, Zonguldak örneğinde % 1.6739, İzmit örneğinde % 0.9802, Ankara örneğinde % 1.5508 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-52- SUMMARY This research was carried out Sambucus ebulus and S. nigra which are growing in Turkey. The plant materials were collected from Fındıklı (Rize), Bartın (Zonguldak) Değirmendere (İzmit), and Ankara. The content of rutoside and kaempferol have been investigated by thin layer chromatographic method. Rutoside and kaempferol were found as major compounds in the flowers of S. nigra and S. ebulus respectively. In addition the pharmacapoea analyses have been done on the flowers of 5. ebulus Quantitative determination of anthocyanins were carried out by“pH Differential Method”that has been known so far and developed by Fuleki and Francis. Fruits were extracted with 95 % Ethanol-1.5N HC1 (85:15) and pH adjusted to 1 and ^.5. The absorbance of the solution was measured at 53k nm. The anthocyanin content was found to be 0.6793 % in Rize, 1.6735 % in Zonguldak,.0,9332 % in İzmit, 1.55D3% in Ankara (Sambucus nigra) sample.