Sanal organizasyonların ortaya çıkış nedenleri ve başarı koşulları
The Reasons of occurrence of the virtual organizations and their success conditions
  1. Tez No: 110803
  2. Yazar: BARIŞ KURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Son yıllarda yaşanan hızlı değişim örgüt yapılarında ve yönetim anlayışında önemli değişikliklere yol açmıştır. Bu değişikliklerin başında müşteri isteklerine hızlı ve en doğru cevabı verme zorunluluğu olmuştur. İşte bu zorunluluk çeşitli organizasyon yapılarıyla birlikte bu tezin konusu olan Sanal Organizasyonların da ortaya çıkmasına yol açmıştır. Sanal organizasyonların ortaya çıkış nedenleri incelendiğinde bu nedenlerin;sanal organizasyonların pazara girişte ve müşteri ihtiyaçlarına cevap vermede sağladığı hız.projeye katılan kişi veya işletmelerin üyeliklerinin sabit olmamasının sağladığı esneklik, çekirdek yeteneklerin paylaşılması nedeniyle o proje için gerekli niteliklere sahip kişi veya işletmelerin projeye dahil edilmesi diğerlerinin çıkarılmasının sağladığı avantaj, her türlü finansal harcamaların paylaşılmasının avantajı, müşteriler için ürün üretmek yerine çözüm üretmenin sağladığı avantaj, değişik projelere değişik şirketlerin ve dolayısıyla değişik insanların ve fikirlerin girmesi ile daha yaratıcı fikirlerin üretilebilmesi ve tüm bunların gerçekleştirilebilmesinde bilişim teknolojisindeki gelişmelerin kolaylaştırıcı rolü olduğu görülmektedir. Sanal organizasyonların başarı koşulları araştırıldığında ise bu koşulların; İnsan Kaynağı Politikaları, Uygulama ve İş'te Eğitim, Elektronik İşbirliği ve İletişim Teknolojisi, Organizasyonel Kültür ve Ekip Üyeleri Yetenekleri olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The quick change that exist recently has caused some important changes in organization structures and management understanding.The most important of the changes is to give a right and quick reply to the customer requests.This necessity has caused to exist various organization structures like virtual organizations which is the subject of this thesis. When the reasons of the existence of virtual organizations are examined, this reasons are seen as; virtual organizations' speed in order to supply answer to costumer requests and to enter the market,the flexibility which is supplied by the people or companies who join the project and whose membership is not constant, the advantage that is supplied by getting in the people or companies who have the qualifications that are needed for the project and getting out the others by the help of sharing the core competencies, the advantage of sharing each kind of financial spendings, the advantage of producing solution instead of producing product for the costumer, the possibility of producing more creative thoughts by the help of entering different companies and consequently different people and different thoughts to different projects and to be able to materialize all of these the facilitative role of developments in informatics tecnology is seen. When the success conditions of virtual organizations are researched this conditions are seen as; Human Source Politics, Practice and Training in Work, Electronic Cooperation and Communication Technology, Organizational Culture and Team Members' Capabilities.