Financial asset prices and monetary policy (Turkey case)
Finansal varlık politikaları ve para politikalası (Türkiye vakası)
- Tez No: 110828
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ KOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Özet: Dört bölümden oluşan bu çalışmada ilk önce finansal varlık fiyatlarının para politikası üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiş yine bu bölümün en son alt başlığında ise finansal durağanlığın sağlanmasında uygulanabilecek yeni bir politika önerisi sunulmuştur. Daha sonraki bölümde enflasyon hedeflemesi de dahil olmak üzere alternatif para politikalarına değinilmiştir. Buna ek olarak bu bölümde Türkiye'de uygulanan para politikaları kısa bir tarih çerçevesinde incelenmiştir. Finansal varlık fiyatları ekonomideki bireylerin gelecek beklentilerine dair içerdiği bilgi dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın IMF'e verdiği niyet mektubunda da belirttiği gibi 2002 yılının ikinci yansında uygulamayı programına aldığı enflasyon hedeflemesi politikası için önemli bir noktadır. Metinde teorik olarak açıklanan ve daha sonra uygulanan modelle de desteklenen sonuca göre enflasyon hedeflemesinde finansal varlık fiyatları aktarım mekanizmasındaki etkilerinden dolayı kritik bir noktadır. Son bölümde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika reaksiyon fonksiyonunda finansal varlık fiyatlarının etkisi uyarlanmış bir model yardımıyla gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study consists of four sections. First of all the impact of the financial asset prices on monetary policy was conceived and in the last subsection of this part which is about achieving the financial stability, a new proposition is emphasised. In Section III., in a broad perspective, alternative monetary policies including the inflation targeting policy were analysed. Additionally, the monetary policies in Turkey with an historical background were scrutinised. The information included in the financial asset prices about the future expectations of the economic agents, is a crucial point that CBRT (Central Bank of Republic of Turkey) is scheduling to apply the inflation targeting policy in year 2002 as it declared with the Letter of Intent to IMF. Likewise mentioned in the text and the model concluded, for the inflation targeting policy the financial asset prices are the critical point, as a result of their effect through the transmission mechanism. In the last and the decisive section, a modified model is utilised in estimating CBRT's policy reaction function in order to perceive the effect of financial asset prices on monetary policy.