Team climate and job satisfaction with relation to hospital type and profession group
Takım iklimi ve iş tatmininin hastane tipi ve meslek grubuyla ilişkisi
  1. Tez No: 110842
  2. Yazar: BAŞAK KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, takım iklimi ve iş tatmininin hastane tipine ve meslek grubuna gore olan ilişkisini incelemektir. Takım iklimi olarak geçen kavram, kişilerin ait oldukları grupları, sosyal düzenleri, kişisel tanımları olarak tarif edilmiştir. Meslek gruplarının ve hastane tipinin (üniversite hastanesi veya özel hastane) birer bağımsız değişken olarak iş tatmini ve takım iklimi ilişkisinde etkili olup olmadığına bakılmıştır. Sağlık sektöründe çalışan 223 kişilik bir örneklem grubu üzerinde yapılan araştırmada, takım iklimini ölçmek için Takım İklimi Envanteri (TCI), iş tatminini ölçmek içinse Minnesota İş Tatmini Ölçeği (MJS) kullanıldı. Bu iki ölçek yüksek bir korelasyonla birbiriyle ilintili çıktı, araştırmaya 5 farklı hastaneden 28 takım katıldı. Bu takımlarda, 67 doktor, 79 hemşire ve 77 :eknik destek personeli yer alıyordu. Üniversite hastaneleri ve özel hastaneler takım iklimi ve ş tatmini puanlarına göre karşılaştırıldı. Aynı şekilde doktorlar, hemşireler ve teknik destek *rubu için de bu iki değişkene göre farklılık olup olmadığına bakıldı. /eriler incelendiğinde hastane tipinin gerek takım iklimine gerekse iş tatminine etkisi >lmadığı görüldü Ancak bu sonuç, hastanelerin karakteriyle ilgili farklı özellikleri de ;ruplama yaparken dikkate almamız gerektiğini düşündürdü. Hastane gruplarını sadece özel e üniversite diye ayırarak elimizdeki bilginin bir kısmım kaybettiğimiz düşünülerek yeni ruplamaya gidildi. Örneklem grubundaki hastanelerin bir kısmı Ankara'dan bir kısmı stanbul'dan seçilmişti. Faaliyette bulunulan şehrin kültüre ve dolayısıyla iklime etkisi labileceği düşünülerek, bu iki şehirdeki hastaneler birbirinden ayrıldı. Ayrıca faaliyet jrelerinin de sonuçları etkileyebileceği düşünüldüğü için gruplamada kuruluş yılları da ikkate alındı. Bu durumda hastaneler arasında farklılık bulundu ve elde edilen bu sonuç zerine, takım ikliminin ve iş tatminin çok değişkenli kavramlar olduğu ve bu değişkenlerden :i tanesinin faaliyette bulunulan yer ve işletim süresi olabileceği önerildi. Meslek grubunun etkisine bakıldığında, doktorlar ve teknik destek grubu için herhangi bir rklılık bulunamadı ancak hemşireler tüm diğer gruptan hem iş tatmininde hem de takım liminde çok düşük puan alarak ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate the relation of team climate and job satisfaction with hospital type and profession. Climate is referred as the individuals description of social settings of which the person is a part. Profession and hospital type (university hospital versus private hospital) are taken as independent factors and searched if there would be any difference in team climate and job satisfaction scores with respect to these two variables. The study is conducted with 223 participants who work in the health sector. Five different lospitais are included in the study and 28 teams participated the research. Within these teams, :here were 67 doctors, 79 nurses and 77 technical support staff. Team Climate Inventory TCI) and Minnesota Job Satisfaction (MJS) are used to measure team climate and job ;atisfaction respectively. The analyses of the data showed that hospital type does not have any effect on the team ;limate and job satisfaction scores when the grouping is made as university hospitals and >rivate hospitals. We suspected that different characteristics of those hospitals should be taken nto consideration when the grouping is made. It was thought that the establishment year night have been an important issue that could have an effect on team climate and job atisfaction as well as the city where they function. The results supported this point of view nd it is proposed that team climate and job satisfaction are multidimensional constructs and /ould be effected by many variables. Duration of the institution and the city where the tstitution functions, could be two important aspects that should be taken into consideration. here has been a difference found among profession groups, indicating that profession effects ıe team climate and job satisfaction scores. No difference is found for doctors and technical tpport staff but a significant difference is examined for nurses.