Akkaraman ve İle de France x akkaraman, border leicester x akkaraman, dorset down x akkaraman melezi (F1 ve G1) kuzularda gelişme, besi gücü ve karkas özellikleri üzerine araştırmalar
The Investigation on the growth rate the fattening performance and carcass characteristic of Akkaraman and Ile de France x Akkaraman, Border liecester x Akkaraman, Dorset Down x Akkaraman
- Tez No: 22805
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİÇİN AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
II ÖZET Doktora Tezi AKKARAMAN VE İLE DE FRANCE X AKKARAMAN, BORDER LEICESTER X AKKARAMAN, DORSET DOWN X AKKARAMAN MELEZİ (Fi VE Gı) KUZULARDA GELİŞME, BESİ GÜCÜ VE KARKAS ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR İbrahim Zafer ARIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN 1992, Sayfa: 69 Jüri: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN Prof.Dr.Lütfi ÖZCAN Doç.Dr.Numan AKMAN Bu araştırmada, Akkaraman kuzular ile bu ırkın İle de France, Dorset Down ve Border Leicester ırklarıyla melezlenmesiyle elde edilen IF X A (Fi ve Gi), DD X A (Fi ve G-|) ve BL X A (Gı) melezi kuzuların doğum, sütten kesim ağırlıkları, süt emme dönemindeki günlük canlı artışları ve bu özellikler üzerine bazı faktörlerin etkileri incelenmiş; entansif beside gösterdikleri besi gücü ve karkas özellikleri araştırılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini 1990 yılı doğum mevsiminde Bâlâ Tarım İşletmesi'nde elde edilen Akkaraman, DD X A (Fi ve G-ı), BL X A (Gı) melezi kuzular ile Polatlı Tarım İşletmesi'nde elde edilen Akkaraman ve IF X A (Fi ve Gı) melezi kuzular oluşturmuştur. Kuzuların doğum, 45 günlük sütten kesim ağırlıkları ve bu dönemdeki günlük canlı ağırlık artışı üzerine ana yaşı, cinsiyet, doğum tipi ve genotipin etkileri“En Küçük Kareler Yöntemi”ile hesaplanmıştır. Adıgeçen özelliklere ait düzeltilmiş değerler sırasıyla Akkaraman grubunda 4.662, 17.423 kg ve 287.557 g; IF X A (Fi) grubunda 5.241, 17.424 kg ve 287.904 g; IF X A (Gı) grubunda 5.283, 18.574 kg ve 309.653 g;DD X A (Fi) grubunda 3.926 18.568 kg ve 313.025 g; DD X A (Gı) grubunda 3.302 kg, 1 7.230 ve 283.358 g; BL X A (Gı) grubunda 4.443, 1 6.087 kg ve 274.097 g olarak bulunmuştur. /Sütten kesimden sonra sözkonusu genotip gruplarından tekiz erkek kuzular 65 gün süreyle entansif besiye alınmışlar ve serbest olarak yenilenmişlerdir. Besiye alınan kuzularda yukarıdaki genotip sıralamasıyla besi başı ağırlığı 20.49, 23.87, 21.30, 23.09, 21.23 ve 18.40 kg; besi sonu ağırlığı 37.85, 41.19,38.32, 43.20, 41.64 ve 37.10 kg; besi süresince günlük canlı ağırlık artışı 267.0, 266.5, 261.9, 309.4, 314.0 ve 287.7 g olarak bulunmuştur. Besi süresi sonunda kesilen kuzularda kesim ve karkas özelliklerine ilişkin olarak elde edilen bazı değerler aşağıda özetlenmiştir. Deneme gruplarında 6.- 1 2. kaburgalar arasındaki bölgede fiziksel analiz yöntemiyle hesaplanan kas, kemik, kabuk yağı ve kas arası yağ oranları aşağıda özetlenmiştir. Özellikler A IFXA IFXA DDXA DDXA BLXA (Fi) (Gi) (F,) (Gi) (G,) Bu sonuçlara göre, süt emme dönemindeki büyüme bakımından IF X A (Gı) ve DD X A (Fi) melezi kuzuların diğerlerine göre daha iyi durumda oldukları; besi gücü, kesim ve karkas özellikleri bakımından BL X A (Gı) grubu dışındaki melez kuzuların Akkaraman kuzulardan üstün oldukları, bununla birlikte bu gruplarda kuyruk dışındaki yağlanmanın Akkaramanlara göre fazla olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Akkaraman, İle de France, Dorset Down, Border, Leicester, melezleme, kuzularda gelişme, besi gücü, karkas özellikleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis THE INVESTIGATIONS ON THE GROWTH RATE, THE FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS CHARACTERISTICS OF AKKARAMAN AND İLE DE FRANCE X AKKARAMAN, BORDER LEICESTER X AKKARAMAN, DORSET DOWN X AKKARAMAN CROSS LAMBS (Fi and Bi). İbrahim Zafer ARIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN 1992, Page: 69 Jury: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN Prof.Dr.Lütfi ÖZCAN Assoc.Prof.Dr.Numan AKMAN In this study, the birth and weaning weights, daily weight gain during the suckling period and some factors affecting these traits, as well as the fattening performance and carcass characteristics of Akkaraman and İle de France X Akkaraman (Fi and B-|), Dorset Down X Akkaraman (Fi and Bi), Border Leicester X Akkaraman (Bi) cross lambs have been investigated. This research was carried out on Akkaraman, Dorset Down X Akkaraman (Fi and Bi), Border Leicester X Akkaraman (Bi) lambs from Bala State Farm and Akkaraman, llede France X Akkaraman (Fi and Bi) lambs in Polatlı State Farm in 1 990. Effects of age of dam, sex, birth type and genotype on the birth weight, weaning weight and daily weight gain were analyzed by“Least Square Analysis”.Least square means of these characters were 4.666, 17.423 kg and 287.557 g in Akkaraman; 5.241, 17.424 kg and 287.904 g in IF X A (Fi); 5.283, 18.574 kg and 309.653 g in IF X A (Bi); 3.926, 18.568 kg and 313.025 g. in DD X A (Fi); 3.302, 17.230 kg and 283.358 g in DD X A (Bi); 4.443, 16.087 kg and 274.097 g in BL X A (Bi) lambs respectively. Genotype groups were fed ad libitum with consantrates for 65 days after weaning. Initial weights were 20.49, 23.87, 21.30, 23.09, 21.23 and 18.40 kg; final weights were 37.85, 41.19, 38.32, 43.20, 41.64 and 37.10 kg; daily weight gains were 267.0, 266.5, 261.9, 309.4, 314.0 and 287.7 g in respective groups. Some slaughter and carcass characteristics of genotype groups are summarized below. Carcass composition values which were calculated between 6 th and 12 th ribs by physical analysis are summarized below. To conclude, the growth rates of IF X A (Bi) and DD X A (F-j) cross lambs are better than the other groups in suckling period; fattening performance and carcass characteristics of cross lambs are generally better than Akkaraman lambs with the exception of BL X A (Bi), although the fat ratios of un-tailed carcasses are higher in these groups. KEY WORDS: Akkaraman, İle de France, Dorset Down, Border Leicester, crosbreeding, growth rate, fattening performance, carcas characteristics.