Ülkemizde topik amaçla kullanılacak ilaçların aerosol sistemlerinin geliştirilmesine ilişkin çalışmalar
Technologic studies relate to the advancement of the aerosol systems for the drugs which are to be used toprcally in our country
  1. Tez No: 11119
  2. Yazar: CEM ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANDEMİR CANEFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
113 7. ÖZET Bu çalışmada ülkemizde henüz üretimi yapılmayan tapik amaçla kullanılabilecek aerosol sistemlerinin geliştirilmesine ilişkin alarak bir örnek madde ile farmasötik teknolojik para metrelerin araştırılması ve optimal olarak topik etkisi düzen lenmiş bir sistemin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada önce pilot imalat şartlarında üretimi sağla yabilecek aerosollerin kapatma ve doldurma sistemlerine ait ci hazların tasarımı yapıldı ve yapımı gerçekleştirildi. Çalışmada kullanılabilecek aerosol kabı, valf ve itici gazlar çeşitli inceleme ve deneylerle saptandıktan sonra, topik amaçla kullanılabilecek en uygun f ormülasybnlar geliştirildi ve imal edildi. İmal edilen aerosollerde farmasötik teknolojik kalite kontrolleri yapıldı. Ayrıca model maddenin f ormülasyonlar için de gerektiği gibi antifungal aktivite gösterip göstermediğini anlamak üzere imal edilen örneklerin enfeksiyonlarına sık- rastlanan Candida albicans ve Aspergullus niger'e karşı aktivitesi ince lendi. Sonuç olarak topik kullanıma uygun bir aerosol siste minin pilot imalat şartlarına uygun olarak istenen teknolojik parametreleriyle tasarımı ve imalatı gerçekleştirilerek aynı örnek etken maddeyi içeren çeşitli ilaç şekilleri halindeki piyasa preparatlarından daha düşük dozda, fakat aynı fungusit aktiviterie aerosol f ormülasyonlarının hazırlanabileceği ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
114 8. SUMMARY Technologic Studies Relate to the Advancement of the Aerosol Systems for the Drugs Which are to be Used Topically in Our Country In this study it was aimed to develop a system, to evaluate the pharmaceutical technologic parameters of aerosol systems which are suitable for topical use and are not produced in Turkey, on a prototype of which the optimal topic effects were previously arranged. First of all, the equipment which is necessary for clinching-crimping and filling the aerosols ^experimental conditions was designed and constructed. After the experimental determinations for aerosol containers, valves and propellents, the most suitable formulations for topical use were developed and made. The Pharmaceutical technologic quality controls of the aerasolo constructed were made. In addition in order to understand the necessary,, antifungal effect of prototype in formulations, its activity against Candida albicans and Aspergillus niger was evaluated. Finally, It was concluded that, if it was designed and produced with its experimental conditions and technologic para meters, it was possible to prepare some aerosol formulations with the same fungucidal activity but with lesser dosages than those of traditional products.