Kapalı hayvan barınaklarında sürekli kuru dezenfeksiyona uygun katı dezenfektan ilaç şekilleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 11120
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 40 - 6, Ö ZET Bu çalışmada, kapalı hayvan barınaklarında sürekli ku ru dezenfeksiyon sistemine uygun katı dezenfektan ilaç şekille ri üzerinde duruldu. Kümesler başta olmak üzere ahırlar, yem depoları, de ğişik amaçla kullanılacak kapalı odaların, kuluçkahanelerin, çiftlik ekipmanlarının, ısıya“. dayanıklı ve dayanıksız her çe şit malzemelerin tümünün birarada, etkin dezenfeksiyonuna im kan verecek ilaç formülasyonu ve farmasotik şeklin geliştiril mesi amaçlandı. Çalışmamızda, ucuz ve güçlü jermisid etkisinin yanın da, sürekli kuru dezenf eksiyona uygun fiziksel ve kimyasal ö- zelliklere sahip formaldehit ve polimerleri üzerinde duruldu, Farmasotik şeklin geliştirilmesinde; formaldehit -polimeri -» zasyon - p. formaldehit » ısı -formaldehit gaz, fiziksel ve kimyasal değişim özellikleri esas alındı. Farmasotik şeklin etken maddesi p. formaldehit, ülkemiz de üretilen % 37' lik formaldehit çözeltisinden elde edildi. Formaldehit çözeltisi 8°C ( +- 5 ) derecede 10 gün süreyle bek letildi. Altta oluşan beyaz polimer tortu süzüldü, kurutuldu ve toz şekline getirildi. Eksiplent madde olarak hidrokarbon sıvağ tipi kullanıldı. Farmasotik şekil %38 p. formaldehit i- çermektedir. Yakma şeklinde kullanılır. Yakma işlemi sadece fu- migasyonun başlatılması içindir. Farmasotik şeklin antibakteriyel etkinlik testi, çe şitli malzeme yüzeyleri ve farklı alanlarda yapıldı. Malzeme- 41 - yüzeyleri olarak; plastik, kağıt, tahta, cam, alimünyum gibi genelde kullanılan malzemeler seçildi. Labaratuar, kümes, sı ğır ahırı ve koyun ağılı test alanı olarak ”belirlendi Farma- sotik şeklin malzeme yüzeyleri ve labaratuarda antibakteriyel etkinliği saptandıktan sonra, diğer alanlarda dezenfeksiyon etkinlik testleri yapıldı. Testlerde hayvan sağlığı açısından önem taşıyan mikroorganizmalar kullanıldı. Fumigasyon öncesi tüm alanların ön temizleme işlemleri yapıldı ve gaz sızmasını önlemek için kapı ve pencere aralıkları bez ve pamuk tampon larla iyice kapatıldı. Fumigasyon kontakt zamanı farklı süre lerde yapıldı. Alan ısısı ve nemlilikleri belirlendi. Testler- de yaklaşık 0,7-1.2 gr/m3 miktarlarında p. formaldehit kullanıl dı. Teste tabi tutulan tüm mikroorganizmaların öldüğü görüldü. Farmasotik şeklin bir yıl süreyle gözleminde; fiziksel yapısında bir değişiklik olmadığı görüldü. Testlerde 3 ve 6 ay lık tabletler kullanıldı. Böylece gerek tabletin dayanıklılı ğı ve gerekse etkinliği belirlenmiş oldu.
Özet (Çeviri)
- 42 - 7. SUMMARY A study on the drug forms of solid disinfectants that are suitable for continuous disinfection in animal barns. In this study, it has been aimed to develope a drug formulation and a pharmaceutical form that can make disinfec tion effect on both, the poultry houses, stables, feed stock rooms, various closed areas, and hatcheries and farm equipment. In this research, we have studied formaldehyde and po lymers having good germicide effect, as well as continuous di sinfection character. In developing of pharmaceutical size, va rious physical and chemical changes such as; formaldehyde- po lymerization - p. formaldehyde - temparature - formaldehyde gase, were taken as the main criteria. The ingriedient of developed pharmaceutical size was p. formaldehyde. It was produced from 37 % formaldehyde solu - tion. Formaldehyde solution was stocked for 10 days at the tem perature of 8°C Î5. Then white polymer form below was filtered, dried and made infco powder. The pharmaceutical form containing 38 % p. formaldehyde were combusted in order to start the fumi gation process. Anti-bacterial effect of pharmaceutical form was tested on the surfaces of various materials such as plastics, paper, wood, glass, aluminum, and for different areas such as labora tory, poultry houses, stables. In the tests, microorgani.sms im portant for the animal health were used. Before fumigation, all the areas were pre-cleaned and closed firmly. Fumigation con-- 43 tact time was made in different periods. Area temperature and humidity were recorded. In all tests, between 0.7-1.2 gr./ m p. formaldehyde were used. It was observed that all of the mic- roorganisms tested were killed. During one year of observation of pharmaceutical forms, any change was no't seen in their physical structures. In the tests, tablets with 3 and 6 months were utilized. Henceforth, their efficacy as well as endurance were determined.