Alloksan-diabetik sıçanlardaki kardiak değişimlerin oluşumunda alfa-adrenerjik reseptörlerin rolü
- Tez No: 11118
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ALTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 174
Özet
-109- ÖZET Bu çalışmada, alloksan-diabetik sıçanlardan izole edilen atriadaki performans değişiklikleri kontrol sıçanlardakilerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda diabetik atrianın bazal atım hızının azaldığı, buna karşın bazal kontraktilitesinin arttığı saptanmıştır. Buna ek olarak kontrol ve diabetik atrianın (X-adrenoseptör stimulasyonuna yanıtları fenilefrin kullanılarak araştırılmıştır. Sözü edilen deneyler B adrenerjik reseptör antagonisti“timolol”varlığında yürütülmüştür. Bulgularımız, fenilefrinin diabetik atriadaki pozitif inotropik etkinliğini belirgin bir biçimde arttırdığını bununda a- adrenerjik reseptör lerdeki afinite artışından kaynaklandığını göstermiştir. Çünkü diabetik atriada fenilefrinin pozitif inotropik etkinliğine ilişkin pD2 değerleri de kontrollere oranla-110- yüksek bulunmuştur. Alloksan-diabetik sıçanlara 10 gün süreyle insülin tedavisi uygulanması diabetik atriada saptanan değişiklikleri geri döndürmüştür, öte yandan fenilefrinin pozitif kronotropik etkisi diabetik atriada kontrol atriaya oranla istatistiksel anlamlı bir artış göstermiştir. Ne var ki, fenilefrinin gerek kontrol gerekse diabetik atriada pozitif inotropik etkilerinin doza bağımlı olarak gelişmemesi ise büyük bir olasılıkla a-adr enerjik reseptörlerin kalb atım hızının düzenlenmesindeki katkısının çok az olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
-111- SUMMARY In this study, isolated spontaneously beating atria from alloxan-diabetic rats were compared with those from controls. Diabetic atria were found to have reduced rates and increased forces of contraction. Furthermore, chronotropic and inotropic indices were recorded in response to alphax -adrenoceptor stimulation 4 by phenylephrine. Those experiments have been performed in the presence of beta- adrenoceptor antagonism (Timolol). Positive inotropic responses to phenylephrine were found to be increased. On diabetic atria, pD2 value for phenylephrine was increased as well suggesting that 0C- adrenoceptor affinity was higher in experimentally- induced diabetes. Insulin treatment of diabetic rats for 10 days reversed the changes observed in diabetic atria. On the other hand, spontaneously beating atria from diabetic-112- rats demonstrated a greater increase in heart rate in response to phenylephrine than did corresponding control atria. However, the positive chronotropic effects of phenylephrine in both control and diabetic atria were not dose -dependent in nature, suggesting that CC-adrenoceptors have a dominant role in mediating positive inotropism.