Genç erkek voleybolcularda sezon boyunca aerobik, anaerobik ve bazı deri altı yağ ölçümü değerlerinin analizi
The Analysis of aerobik, anaerobik and the worth of the measurement for some under-skin fats of young meal volleyball players during the season
- Tez No: 111276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
11 ÖZET Araştırmanın amacı voleybolcularda aerobik kapasite ile anaerobik kapasitenin sezon öncesi ve sonunda nasıl bir değişim gösterdiğinin tespitine yöneliktir. Bunun yanısıra deneklerdeki yağ yüzde seviyelerinin sezon öncesi ve sonunda nasıl bir değişim gösterdiği de incelenmiştir. Araştırma ile ilgili deney grubu olarak Gazi Üniversitesi, voleybol takımı oyuncuları kullanılmıştır. Sedanter grup olarak ise yine Gazi Üniversitesi,Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenci olan fakat herhangi bir kulüp veya takım aktivitesine katılmayan öğrenciler kullanılmıştır. Aerobik kapasite tespiti için 20 dakika mekik koşusu sonucundaki maximal V02 kapasitelerinin belirlenmesi çalışması yapılmıştır. Anaerobik kapasite tespiti içinde dikey sıçrama test' i çalışması yapılmıştır. Yağ ölçümleri bacak ve scapula kısımlarından alınmıştır. Bu ölçümlerin hepside sezon öncesinde sezon sonunda ayrı ayrı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda deney grubu deneklerinde ve sedanter grupta maximal V02 kapasitesi, dikey sıçrama kapasitesi ile ilgili ölçülerde sezon öncesine göre sezon sonunda artış gözlenmiştir. Fakat bu artış deney grubunda daha belirgin bir şekilde görülmektedir. Yağ ölçümleri ile ilgili ölçülerde ise deney ve sedanter grupta sezon sonunda, sezon öncesine göre bir düşme gözlenmiştir. Fakat yine deney grubunda yağ ölçümleri ile ilgili ölçülerde daha belirgin düşme izlenmektedir. Bu sonuçlar ise düzenli ve planlı antrenman program ve uygulamalarına sahip olan grupların, o program uygulamasına sahip olmayan gruplara göre olunması gereken seviyelere daha kolay ulaşabildiklerini göstermektedir. Araştırma ile ilgili ölçümlerdeki farklılık tespiti için aritmetik ortalama, standart sapma, araştırma ile ilgili ölçümlerdeki farklılık tespiti için aritmetik ortalama,standart sapma,minimum ve maximum değerler ile grupların sezon öncesi ve sezon sonuna göre ölçümler ile ilgili t testi anlamlılık sınaması ölçüleri kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT The purpose of this research is to point out the change of aerobic and anaerobic capaties of volleyball players before and afetr the season. In addition; it has been also studied the change at the rate level of subjects fat inthe same period. The volleyball players of Gazi University participated in this research as subject to the experiment. The students of Gazi University Phsical Taining Department with no abligation to any team activity or any sports club has been selected as the sedanter group and have been used liked that. To confirm the aerobic capacity; the strive for determing the maimum V02 capacity afetr a ttwenty minutes sit up running session has been applied. Anaerobic capacity test has included the vertical jumping test. The fast measurament has been taken from the legs and scapula parts. These all measurements have been determined both before and afetr the season. The conclusion of this strive has been painted out that the maximum V02 capacity of the subject of the experiment group. An increasing has been observed at the and of the season for the measurement of the capacity for vertical jumping compaing with before the season. But this increasing is appearing more dearly at the experiment group. But a more clear decreasing at the measurement of fat measures of again experiment group is getting impression. These conclusions have been painted out that the groups with arrangement and planned drills could get to the target level more easilly than the group without arrangement and planned drills. The arithmetical avareges standart veerings, variation coefficents and percantage measurements have been used for determining the difference of the measures of the research.