Dünyada ve Türkiye'de bayan futbolunun gelişimi ve Türkiye'de bayan futbolunun psiko-sosyal boyutu
Development of the women football in the world and in the Turkey and the psyco-social situation of the women football in Turkey
- Tez No: 111277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Günümüzde, spor dalları arasında en yaygın ve en popüler branşlardan biri de futboldur. Özelliklerinden dolayı futbol uzun yıllar bir erkek sporu olarak düşünülmüştür. Futbol oyununun sadece erkeklere ait olduğu düşünenler, bayanların sosyal-psikolojik ve fizyolojik yapılarının futbola uygun olmadığını savunmaktadırlar. Aslında bu düşünce kadın ve erkeğin sosyal rolleri ve gelenekler konusunda toplumdaki muhafazakar tutumlardan kaynaklanmaktadır. Bayan futbolu ile ilgili çalışmalarda fizyolojik, psikolojik, ve sosyal açıdan bayanların futbol oynaması için bir sorun olmadığı görülmüştür. Araştırmamızda ; sporun tanımı, işlevleri, bayanlar ve spor üzerinde durulmuştur. Ayrıca araştırmamızda ; Türkiye'de ve dünyada bayan futbolunun başlaması, gelişimi ve Türkiye'de bayan futbolunun psiko-sosyal boyutu yer almıştır. Araştırmamızda öncelikle birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılmış,daha sonra 2000 - 2001 Türkiye Deplasmanlı Bayanlar Futbol Liginde gruplarında ilk üç sırayı almış takım futbolcularına bayan futbolu ile ilgili 77 adet anket uygulaması yapılmıştır. Ayrıca 1000 adet anket Türkiye'nin çeşitli illerinde halka uygulanarak bayan futbolu ile ilgili düşünceleri alınmıştır. Araştırmamızda elde edilen veriler, SPSS For Windows 9.0 istatistik paket programında hesaplanmış, frekans ve yüzdelik oranları tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre halkın %54.4 Türk gelenek ve göreneklerinin bayan futbolunun önüne engel teşkil etmediğini, %45.6 lık kesimi ise bayan futbolunun önüne engel teşkil ettiğini düşünmektedir.“Bayanların futbol oynamasına nasıl bakmaktasınız?”sorusuna halkın %39.2 si olumlu, %29.u saygılı ayrıca %8.8 ilgili %4.5 ise meraklı olduklarını belirtmişlerdir.“Futbol bir erkek oyunu mudur?”sorusuna, halkın %62.4 ü futbolun erkek oyunu olmadığı, %37.6 lık kesimi ise futbolun erkek oyunu olduğu görüşünü belirtmişlerdir.“Ülkemiz insanlarının inanç sistemleri bayanların futbol oynamasına bir engel teşkil etmekte midir?”sorusuna, halkın %52.4 evet, %47.6 sı ise inanç sisteminin bayanların futbol oynamasına engel olmadığı görüşünü belirtmişlerdir.“Bayan futbolu desteklenmeli midir?' sorusuna, halkın %77.4 ü bayan futbolunun Türkiye'de desteklenmesi gerektiğinin, %22.6 sı ise desteklenmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Futbolculara uyguladığımız anket verilerine göre, ”Sizi futbol oynamaya yönelten etken ne olmuştur?“ sorusuna; %44.2 si futbola olan ilgisinden, %23.4 ü yeteneğinin farkına varması, %14.3 ü arkadaş grubu, %9.1 i Beden Eğitimi Öğretmeninin etkili olduğunu belirtmiştir. ”İçinde bulunduğunuz toplumdan beklentileriniz nelerdir?" sorusuna, bayanVJ futbolcuların %68.8 i toplumdan destek, %14.3 ü ilgi, %11.7 si anlayış, %3.9 u saygı beklediklerini belirtmişlerdir. Bu sonuçlar dahilinde; Türkiye'de bayan futbolunun gelişmesi ve yaygınlaştırılması için T.F.F. ve M.E.B. arasında koordinasyon kurulması gerektiğini, M.E.B. bağlı okullarda il, bölge ve Türkiye şampiyonasına imkan verecek organizasyonlar düzenlenmesini, Türkiye Süper Profesyonel Birinci Liginde yer alan kulüplerin bayan takımları oluşturmaları hususunda yardım ve teşvik edilmeleri önerilerimizde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vi ABSTRACT Today, among the sports branches football is the most widespread and popular one. Because of its characteristics, football has been thought as a men sports for a long time. Those who think that football is for only men say that women's social, psyhological and physico logical structure is not suitable for football In fact this thought arises from the conservatism and traditions of the community for the roles of the men and women. During the studies about women football, it is understood that psyhological, physicological and social structure do not constitute any problems. In our work, in addition to the definition and functions of sports, the relation between women and sports are investigated. Besides the beginning and development of the women football in Turkey and in the world are studied. Then the psychological and social situation of the women football in Turkey is researched. In the study initialy first sources are tried to be reached then 77 questionnaries about women football are applied to the footballers who play for the first three teams in 2000 - 2001 Turkish played away women football league. Besides 1000 questionnaries are applied to the people in different provinces in Turkey and their thought about women football are learned. The obtained data in the study is calculated in SPSS For Windows statistics pocked program then frequency and percentage rations are presented as tables. According to the study findings 54.5% of the people think that“Turkish traditions or customs do not form any barricades for women football”, but 45.6 % of them think that they are barriers for it. When they are asked the questions“ what is your opinion about women's playing football”, 39.2 % of the people say that they find it positive, 29 % of them say they are respectful. Besides 8.8 % of people say they are interested in it and 4.5 % say they are curies.“ Is football a men game ?”For this question 62.4 % of the people say that it is not a men game, but 37.6 % them state that, it is a men game.“ Is the religious belief in our country an obstacle for women's playing football”. When this question is asked 52.4 % of the people say 'Yes' and 47.6 % of them say that their religious system does not prevent women from playing football. For the question“ Must women football be supported 7* 77 A % say 'Yes, it must' and 22.6 % say 'No, it must not'. According to the questionnaire datum, applied to the footballers, for the question ”What caused you to play football ?' 44.2 % say that is because of their interest, 23.4 % say they notice their ability, 14.3 % say for their friends and 9.1 % say their gymnastics teacher affects them,“what is your expectation from the community 7”For this question, 68.8 % ofV1H the women footballers say“ support from the society”. The answer for 14.3 % is interest, for 1 1.7 % sympathy and for 3.9 % is respect. Considering these results, to develop and spread women football in Turkey, the following suggestions are expressed. Between T.F.F and M.E.B necessary coordinations must be supplied. Among the schools which are related to M.E.B some organisations, which might create the possibilities for the championships for province, area and Turkey, must be arranged. Finally, the clubs which exist in the Turkish Super Professional first league must be encouraged and helped to form women teams.