Örgütsel değişim ihtiyacı karşısında personeli güçlendirmenin zorunluluğu (Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü örneği)
The Requirement of empowering staff against organizational change (The modal of Healt Service of Eskişehir)
  1. Tez No: 111294
  2. Yazar: GÜLSEN AKHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Son yıllarda globalleşme ile birlikte dünyada hızlı bir değişim yaşanmakta ve bu değişimden her varlık gibi örgütler de etkilenmektedir. Örgütler bu ortamda ayakta kalabilmek ve global pazarda rakipleriyle yarışabilmek için birçok unsuruyla değişmek durumunda kalmaktadırlar. Örgütlerin kolayca değişebilmesi, değişim esnasında dirençle karşılaşılmaması ve örgütte değişimci bir kültür yaratılarak değişim faaliyetinin sürekli bir hale getirilebilmesi için; örgütün en değerli varlığı olan ve yapılabilecek her türlü değişikliği öncelikle uygulamak durumunda olan personel, değişim uygulamaları için hareket noktası olmalıdır. Hangi değişim yöntem ve uygulaması seçilirse seçilsin, insan unsurunun göz ardı edildiği değişim girişimleri dirençle karşılaşacaktır. Örgütsel değişimin başarısında en önemli nokta, personel tarafından direnişle karşılanmasıdır. Bu direnişin ortadan kaldırılması ya da değişimin en az dirençle uygulanabilmesi için personelin güçlendirilmiş olması zorunludur. Global değişim ve rekabetin ortaya çıkardığı personeli güçlendirme; yardımlaşma, paylaşma, yetiştirme ve ekip çalışması yoluyla kişilerin karar verme haklarını arttırma ve kişileri geliştirme sürecidir. Gerçekten örgüt içinde en üst düzeyde değer gören, bir insan olarak tüm gereksinimleri karşılanan ve böylece yapacağı işte maksimum motivasyona sahip olan, yaptığı işi en iyi bilenin o olduğu düşünülerek sözlerine değer verilen ve yönetime katılımı sağlanan, değişim uygulamalarında karşılaştığı sorunların çözümünde yeterli düzeyde yetkiyle donatılan, globalleşen dünyanın gereklerine uygun olarak optimum seviyede eğitilen ve geliştirilen, değişim uygulamaları için yeterince bilgilendirilen ve iyi bir iletişim kurulan örgüt personeli değişimin başarısında büyük rol oynayacaktır. Günümüzde örgütlerin en önemli ihtiyacı haline gelen değişim için personeli güçlendirmenin gerekliliğinin incelendiği bu tez çalışması dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde genel olarak değişim kavramı ve örgütsel değişim çeşitli yönleriyle incelenmiştir, ikinci bölümde örgütlerde değişimi yönetmenin gerekliliği ve bunun için kullanılan çeşitli model ve yaklaşımlar ile değişim için insan unsurunun önemi, değişimin sosyal boyutu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde değişime direnci ortadan kaldırmak ve değişimi gerçekleştirmek için personeli güçlendirmenin zorunluluğu ve personelin nasıl güçlendirileceğine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise; Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü' nde bir anket uygulanmış ve bir örgüt ortamında personel güçlendirme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nowadays, on the world a big changing is being lived with globalism and like all existences, organizations are affected from those changings. In that circumstance, organizations must be changed with all their components for being kept alive and compete with rivals in global market. For easy changing of the organizations and not to be resisted during changing period, and continuousness of the changing with a created culture of changing in organization, a personnel, as an organization's most valuable existence and applier of the all changings must be the action origin of the applying of changings. For all changing method and applying programmes have been selected, the changing enterprisings that don't care about the human component will be resisted. The most important point of the organizational changing is to be resisted by employee. Employee must be empowered for being applied with lesser resistance or resistance's annihilating. Employee's empowerment, which has been exposed by global changing and competition, is a process of increasing the right of the making decision and developing of employee via helping each other, sharing and growing. Truly, the organization's employee who is, esteemed at the top level, whose requirements met and therefore who has the maximum motivation, who is being thought of owner of the best knowledge and who is being joined of management, who is being equipped enough to solve the problems which have been encountered during changing applyings, and who is being educated and developed at the optimum level in accordance of the requirement of globalising world, who is well-informed enough for applying of changing and who is being communicated well, will play a big role in success of changing. This thesis, which investigated the necessity of employee's empowerment for changing that became the most important requirement of the organizations, has four chapters. In the first chapter, generally the concept of changing and organizational changing has been investigated with different sides. In the second chapter, necessity of changing' s management in organizations and the different methods and approach have been used for this and the importance of human factor and social dimension of changing has been taken up. In the third chapter, annihilating of the resistance against changing, and necessity of empowerment of employee for realizing the changing, and the method of the empowerment of employee has been mentioned. In fourth chapter, a questionnaire has been applied in Eskişehir Health Management, and empowerment of employee has been investigated in an organizations surroundings.