Mahalli idarelerin yeniden yapılanmasına yönelik öneriler
Suggestions on reformation of local management
  1. Tez No: 111298
  2. Yazar: MURAT KOYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Türk idari sisteminde, devlet yönetim sisteminin bütünlüğü içerisinde yer alan ve önemli bir işlevi yerine getiren bölgesel düzeydeki örgütlerin en önemlisi mahalli idareler ya da diğer bilinen adıyla yerel yönetimlerdir. Bu çalışmada genelde mahalli idareler kavramı kullanılmasına rağmen bazen de yerel yönetimler kullanılmıştır. Mahalli idareler, kamu hizmetlerinin üretilmesinde, etkin biçimde halka sunulmasında önemi kabul edilmesine rağmen, bugün etkinliği ve verimliliği en çok tartışılan kuruluşların başında gelmektedirler. Mahalli idarelerin hizmet üretimi ve sunumunda etkin ve verimli olamayışı genelde kaynak dağıtımı ile yetki ve sorumlulukların en üst nokta diğer deyişle merkezi idarede toplanmasına bağlanmaktadır. Gerçekten de, Türkiye'de, merkezi idare ve mahalli idare olmak üzere başlıca iki idare sisteminin varlığı söz konusu olmakla birlikte, merkezden yönetim esastır. Türk idari sistemi incelendiğinde yürürlükte olan kanunların Osmanlı Devletine kadar dayandığı anlaşılmaktadır. Mahalli idarelerin geçmiş dönemin koşullarına göre, bugün etkin ve verimli yönetilmesi artık olanaksız hale gelmiştir. Ülke nüfusu oldukça artmış ve mahalli hizmetlerin niteliğinde de değişim baş göstermiştir. Bundan dolayı, mahalli idarelerin yetki ve sorumluluklarının sınırlı olması, kaynak dağılımlarının merkezi idarece planlanması, kaynak yaratmadaki yetersizlikler, merkezi idareye bağlılıktan dolayı karşılaşılan bir çok bürokratik engeller mahalli idarelerin etkin hizmet üretimini ve sunumunu engellemektedir. Bütün bunlarla birlikte mahalli idareler, sadece hizmet üretiminin ve sunumunun yapıldığı kuruluşlar değildirler. Mahalli idareler aynı zamanda bir katılım aracı olup demokrasinin gelişmesinde etkin rol oynarlar. Ancak, bu işlevlerini de etkin olarak yerine getirebildiklerini söyleyebilmek pek mümkün değildir. Dolayısıyla mahalli idarelerin günümüzün değişen koşullarına uyum sağlayarak, hem etkin, kaliteli hizmet üretimi ve sunumunu gerçekleştirebilmeleri; hem de halkın katılımını sağlayarak demokratik işlevlerini en optimal biçimde yerine getirebilmeleri için yeniden yapılanmaları kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu çalışmada, mahalli idarelerin günümüz koşullarına uygun biçimde etkinliğini ve verimliliğini artıracak yeniden yapılanmalarında rehber olacak önemli önerilere yer verilmiş ve araştırma kapsamında yeni öneriler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nowadays, on the world a big changing is being lived with globalism and like all existences, organizations are affected from those changings. In that circumstance, organizations must be changed with all their components for being kept alive and compete with rivals in global market. For easy changing of the organizations and not to be resisted during changing period, and continuousness of the changing with a created culture of changing in organization, a personnel, as an organization's most valuable existence and applier of the all changings must be the action origin of the applying of changings. For all changing method and applying programmes have been selected, the changing enterprisings that don't care about the human component will be resisted. The most important point of the organizational changing is to be resisted by employee. Employee must be empowered for being applied with lesser resistance or resistance's annihilating. Employee's empowerment, which has been exposed by global changing and competition, is a process of increasing the right of the making decision and developing of employee via helping each other, sharing and growing. Truly, the organization's employee who is, esteemed at the top level, whose requirements met and therefore who has the maximum motivation, who is being thought of owner of the best knowledge and who is being joined of management, who is being equipped enough to solve the problems which have been encountered during changing applyings, and who is being educated and developed at the optimum level in accordance of the requirement of globalising world, who is well-informed enough for applying of changing and who is being communicated well, will play a big role in success of changing. This thesis, which investigated the necessity of employee's empowerment for changing that became the most important requirement of the organizations, has four chapters. In the first chapter, generally the concept of changing and organizational changing has been investigated with different sides. In the second chapter, necessity of changing' s management in organizations and the different methods and approach have been used for this and the importance of human factor and social dimension of changing has been taken up. In the third chapter, annihilating of the resistance against changing, and necessity of empowerment of employee for realizing the changing, and the method of the empowerment of employee has been mentioned. In fourth chapter, a questionnaire has been applied in Eskişehir Health Management, and empowerment of employee has been investigated in an organizations surroundings.