Sahfa (evre) maliyet sistemi uygulayan işletmelerde, kalite maliyetleri çerçevesinde fire, kusurlu üretim ve bozuk ürün maliyetlerinin sapmasına yönelik ampirik bir uygulama
An Emprical application for determining the costs of spoilage, defective manufacturing, different types of spoiled products in the framework of quality costs in companies that administer process costing
- Tez No: 111299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
IV ÖZET Günümüz üretim işletmelerine baktığımızda karşımıza üç temel maliyet sistemi çıkmaktadır. Bunlar; Sipariş Maliyeti Sistemi, Safha (Evre) Maliyeti Sistemi, Sipariş ve Safha Maliyeti Sistemi'dir. Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum çalışmamda bu sistemlerden Safha (Evre) Maliyeti Sistemini ve bu sistem içerisinde üretim esnasında ortaya çıkabilecek fire, kusurlu üretim ve bozuk ürün çeşitleri ve bunların sonucu oluşan maliyetler kalite döngüsü içerisinde ele alınmıştır. Üretim işletmelerinde üretim faaliyetleri sonucu üretime giren hammadde miktarı, üretim esnasında bir takım nedenlerle zaiyat'a uğrayabilir. İşletmelerin uygulamış oldukları yöntemlere göre'de; yani safha maliyetini uygulama biçimlerine göre (Tartılı Ortalama, FIFO, LİFO) fire, kusurlu üretim ve bozuk ürünler değişik şekillerde değerlendirmeye alınabilir Aynı zamanda üretim esnasında veya sonunda ortaya çıkabilecek bu fiziki kayıplar işletmelerin birer içsel başarısızlık maliyeti olarak da adlandırılabilir Bu bağlamda üretim işletmelerinde önem verilmesi gereken bir başka konu da kalite kavramıdır. Üçüncü bölümde ele alınan kalite maliyetleri ise; işletmelerin üretim faaliyetlerini sürdürürken ele alması gereken kalite anlayışları fire, kusurlu üretim ve bozuk ürünlerin bu döngü içerisinde incelenmesi konusu irdelenmiştir. Konuya yönelik olarak da Eskişehir Çimento Fabrikası A.Ş'de bir uygulama gerçekleştirilmiştir,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We face three main manufacturing systems when we examine the manufacturing corporations of today. These systems are job-costing system, process costing system and job and process costing system. In my study of master's thesis, of these systems, process costing system and the spoilage that could occur during manufacturing, defective manufacturing and types of spoiled products and the costs caused by these have been examined within the quality cycle. In the manufacturing corporations some amount of the direct material entering the manufacturing process can be lost for some reasons. According to the methods implemented by the corporations; the types of implementing process costing system (Weighted Average, FIFO, LIFO) the spoilage, spoiled and defective products can be evaluated in various ways. These physical losses that could occur during or after manufacturing can be called internal failure cost of corporations, as well. Within this context another subject that should be emphasized in manufacturing corporations is the concept of quality. Quality costs mentioned in the third part cover quality understanding that should be taken into consideration while pursuing manufacturing activities and the subject of examining spoilage. defective manufacturing and spoiled products within this cycle. In order to support the thesis an applied study has been carried out at Eskisehir Cement Factory Incorporation.