İnek ve düvelerde prostaglandin F2 alfa, medroxyprogesterone acetate ve norgestomet ile östrus sinkronizasyonu üzerinde çalışmalar
Studies on the oestrus synchronization with PGF2 alfa, medroxyprogesterone acetate and norgestomet in cows and heifers
- Tez No: 11130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKKI İZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, inek ve düvelerde üç preparatla östrus sinkronizasyonu üzerinde çalışıldı. 30 inek ve 30 düvenin kullanıldığı çalışmada her pre-parat grubuna 10 inek ve 10 düve alındı. I. gruptaki hayvanlara 11 gün ara ile 2 defa bir PGF pa analoğu olan Cloprostenol 500 ag dozunda intramuskuler enjekte edildi. II. gruptaki hayvanlara Norgestomet kulak implantı 10 gün süreyle subkutan kulak derisi altına uygulandı. Aynı gün Norgestomet ve üstradiol valerat içeren 2 ml'lik yağlı solüs yon intramuskuler enjekte edildi. 10 günün sonunda implant yerinden çıkartıldı. III. gruptaki hayvanlara 5 gün ara ile 2 defa Medroxyprogesterone acetate 500 mg dozunda intramuskuler enjekte edildi. I. ve III. gruptaki hayvanlarda ikinci enjeksiyonu, II. gruptaki hayvanlarda ise implantın çıkarılmasını izleyen bir hafta süre ile östruslar gözlendi, üstrus gösteren hayvan lara tek bir tohumlama yapıldı. I. Gruptaki hayvanlardan; ilk enjeksiyon günü, bunu izleyen 5. gün, ikinci enjeksiyon günü, bunu izleyen 72. saat, II. gruptaki hayvanlardan; implantın takıldığı gün, bunu izle yen 5. gün, implantın çıkarıldığı gün, bunu izleyen 48. saat, III. gruptaki hayvanlardan; ilk enjeksiyon günü, ikinci enjeksiyon günü, bunu izleyen 48. saatte venajugularis ' ten alınan kanların serumları çıkartıldı. Bu serumlardaki progesteron düzeyi RIA (Radioimmuno assay) ile ng/ml düzeyinde ölçülerek, preparatların seksüel siklusa etkileri araştırıldı. Yine, tohumlanan hayvanlardan tohumlamayı izleyen 21. gün venajugularis ' ten alınan kanların serumlarında RIA ile progesteron düzeyi ölçülerek, erken gebelik teşhisi yapıldı. Rektal muayene ile gebelik tanısı, tohumlamaları izleyen 60. günde uygulandı ve RIA sonuçları ile karşılaştırıl dı. üstruslar, I. gruptaki inek ve düvelerde % 100 oranın da, II. gruptaki ineklerde % 90, düvelerde % 80 oranında, III. gruptaki ineklerde % 40, düvelerde % 20 oranında sinkronize ol du. Uygulamaların bitimini takiben östrus görülme aralığı inek ve düvelerde sırasıyla; I. grupta 2.50-+0.70, 2.30+0.48 gün, II. grupta 2.44+1.01, 2.12+1.64 gün, III. grupta 4.00+ 1.41, 4.00 + 1.41 gün olarak saptandı. îlk tohumlamalar sonucu, I. grupta ineklerde % 50, düvelerde % 40, II. grupta ineklerde % 44.4, düvelerde % 37.5 ge belik elde edilirken, III. grupta gebelik elde edilmedi. RIA ile elde edilen kan progesteron düzeylerinin bu bulguları desteklediği saptandı. Sonuç olarak, aktif korpus luteum saptandığında tek enjeksiyonun yeterli olması, uygulama kolaylığı, östrus sinkronizasyon ve gebelik oranlarının diğer yöntemlerden daha yüksek olması dolayısıyla, inek ve düvelerde östrus sinkronizas- yortunda PGFpa'nın ülkemiz için en uygun yöntem olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this survey, oestrus synchronizations of cows and heifers with three different preparations have been studied. During the survey in which 30 cows and 30 heifers were used, each group of preparation has been applied to 10 cows and 10 heifers, respectively. ' Two. intramuscular injections of CI oprostenol f an analogue öf PGF2ot, with a dose of 500 ^g were administered- to the animals of the first group with 11 days intervals. Animals of the second group were administered subcutaneously with Norgestomet ear implant for 10 days via the ear skin. On the same day, 2 ml of oil solution composed of Norgestomet and Oestradiol valerate were injected. At the end of the tenth day, the implants were removed. Two intramuscular injections- of Medroxyprogesterone acetate with a dose of 500 mg were administered to the animals of the third group with 5 days intervals. Oestruses were observed for a period of c. one week following the administration of the second injections and the removals of implants in the animals- of the groups 1 and 3 and group 2, respectively. Only a single insemination was applied to the animals that have showed oestruses.-43- Blood samples were collected from the animals of the first group on the day of ffrst 'injection, on the fifth subsequent day of first injection, on the day of second injection and 72 hours after the second injection, respec tively. In a similar manner, blood samples were also collec ted from the animals of the second group on the day of imp lant applications, on the fifth subsequent day of these applica tions, on the day of removals and 48 hours after the remo vals; and from the animals of the third group, on the day of first injection, oh the day of second injection and 48 hours after the second injection, respectively. Al 1 the blood samples were collected from vena jugularis and the serum samples were obtained. The effects of the above mentioned preparations on sexual cycles were investigated by measuring the progeste rone levels of these serum samples- by means of ng/ml with RIA (Radioimmunoassay) method. Furthermore, the early diagnosis- of pregnancy was performed By measuring the progesterone levels of the sera of inseminated animals with, RIA method. Blood samples were collected from these; inseminated animals. on the twenty- first day following the insemination via vena jugularis. On the s-ixtyth day following the jnsemination, preg nancy diagnoses were performed by rectal palpations and the results were compared with those of RIA method. Oestruses were synchronized in the animals of the first group with a ratio of 100 % both in cows and heifers. On the other hand, animals of the second group showed oest rus synchronizations with a ratio of 90 % in cows and 80 % in heifersf and 40 % in cows and 20 % in heifers of the third group. Following the' termination of the treatments, the frequency of occurance of oestruses İn cows and heifers were as follows J 2.50+0.70, 2.30+0.48 days in group 1;2.44+ 1.01, 2.12+1.64 days in group 2 and 4.00+1.41, 4.00+1.41 days in group 3, respectively. After the first inseminations, pregnancies were. re corded with a ratio of 50 % in cows and 40 % in heifers of the first group and 44.4 % in cows and 37.5 % in hei fers of the second group whereas no pregnancies were obser ved in the animals of the third group. It was found that,... the findings of Blood progesterone levels as measured with RIA method have supported these results. At the end of study, because of the efficiency of only a single injection in' the presence of active corpus luteum, the ease of application and the superiority in maintaining the oestrus synchronizations and pregnancies when compared with other methods, PGFi* treatment was found to be the most accurate and reliable method to be used in our country.