Sosyal yapı açısından Arifiye ve göç olgusu
Arifiye and immigration fact from the point of social structure
  1. Tez No: 111304
  2. Yazar: İBRAHİM AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Yapılan araştırma bir sosyal yapı çalışmasıdır. Bu yapının şekillenmesinde“sanayileşme”ve“göç”ün başat rol oynadığı savı, örnekleme uygulanan anket çalışmasıyla ortaya konulmak istenmiştir. Sosyal yapı ve unsurlarının, çeşitli sosyoloji ekollerine ve sosyologlara göre değişik tanımlamalarının yapıldığı birinci bölüm, saha araştırması göz önüne alınarak belirlenmiş ve çalışmaya teorik çerçeve oluşturacak biçimde düzenlenmiştir. Ayrıca Arifiye'nin; tarihi, fiziki ve yerleşim özellikleri incelenmiş, elde edilen bulgular ışığında sosyal kurumların nitelikleri tahlil edilmiştir. Anket soruları, hane reislerinin, aile içi ilişkileri, gelirleri, meslekleri, eğitim durumları, tüketim normları ve değerlerini yansıtacak biçimde hazırlanmıştır. Araştırmada, bu yapının oluşumunu etkileyen sosyal hareketlilik ve özellikle de göç olgusu içinde değerlendirilen kitle hareketlerinin analizi de yapılmaya çalışılmıştır. Bu verilerle, sosyal yapıdaki değişim boyutu, şehirleşme ve dışa açılma süreci içersinde analiz edilerek, oluşturulan varsayımların geçerliliğinin test edilmesiyle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This research is a social structure study. A claim in which“industrialization”and "immigration are seemed too significant in the shape of this structure has been formed. The frist part in which different definitions of social structure and its elements have been made according to the various sociologs has been determined after considering the area search and arranged in the manner of theorotical way. Beside this, the historical and physical settlement characteristics of Ari fiye have been analyzed social institutes qualities have been analysized in the light of these discoveries. A survey questions have been prepared in a way to show the family relation ship, income, jobs, education level and consumption of family members. In the research, it has been again analyzed the social movements as the main cause in the social structure and primarily (esfecially) the group movements that are come to be seen with in the immigration problem. With these data, the size of the change in the social structure has been resulted with testing the validity of these assumptions in which we have found out that Ari fiye is in the process of urbanization and adaption to outlier world.