KOBİ'lerin temel sorunları ve önerilen teşvik stratejileri
The Basic problems of small and medium size enterprises (SME) and suggested subsidy strategied
- Tez No: 111303
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Dünya Ekonomisindeki son gelişme ve değişmeler küçük ve orta boy işletmelerin, ülkelerin kalkınma sürecinin temel dinamiğini oluşturduğunu ortaya koymuştur. Çünkü KOBİ'ler günümüzde globalleşen piyasa ekonomisinin zorunlu kıldığı rekabet ortamını tesis etmenin temel aracı olarak görülmektedir. Ancak, Türkiye'de KOBİ'lerin (özellikle imalat sanayinde faaliyet gösterenler ), başta genel ekonomimizdeki istikrarsızlık olmak üzere pek çok finansal ve teknik sorunla karşı karşıya bulundukları görülmektedir. Türkiye'deki KOBİ'lerin bu sorunlarını çözmek ve Gümrük Birliği sürecinde rekabet güçlerini geliştirmek için yeni strateji ve yaklaşımların geliştirilmesi bir zorunluluk olmuştur. KOBİ' lerin karşı karşıya bulunduğu bu önemli sorunları; bu işletmelerin toplumsal ve ekonomik önemine içtenlikle inanan, rekabetçi piyasa ekonomisi ile uyumlu, sistematik bütünlük gösteren ve KOBİ'lerin uygun piyasa koşulları çerçevesinde finansman kaynaklarına ulaşmalarını amaçlayan stratejilere dayalı olarak çözmenin yararlı olacağına inanılmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada birbirini tamamlayan ve KOBİ'leri tüm işletme gelişim aşamaları boyunca destekleme amacı taşıyan ve ana aktörün hükümet olduğu strateji ve yaklaşımların ortaya konulmasıyla çalışma sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The recent developments and changes in the world economy revealed that small and medium-sized enterprises form the basic structure of the coutries' economies. Because, these enterprises are the main tools that help to form the competitive environment, which is required by the globalizing market economy. However; small and medium - sized enterprises ( especially those in manufacturing sector ) in Turkey face many financial and technical problems and the most importantly the instability in the general economy of the country. However, in Turkey, generally the small and the medium-sized firms (KOBİ) in production industry face many financial and tehnical problems, initially the instability of our country's general ecnomy. Improving new strategies and approaches has been a necessity in order to solve the problems of small and the medium-sized enterprises in Turkey and improve their strength in competition in the process of the Customs Union. It is believed that it would be useful to solve the serious problems of the small and the medium-sized enterprises with the strategies sincerely believing in the social and financial necessity of such firms, harmonizing with the logic of competitive market economy, showing the systematic inteqratibn and intending the small and the medium- sized enterprises to reach the financial sources under appropriate market conditions. For this reason, certain strategies and approaches, which aim to support small and medium - sized enterprises during the process of all developments will be advised in this study.