Sosyal yapı açısından Çerkeşli Köyü
The Social structure of Çerkeşli Village
- Tez No: 135430
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
öz Çalışmamız, üç ana bölümden meydana gelmiştir, tik bölümde“sosyal yapı”ve unsurlarının teorik bir analizi yapılmış; ikinci ve üçüncü bölümde ise İzmit ili Gebze ilçesine bağlı Çerkeşli köyü, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri yönüyle kritik edilmeye çalışılmıştır.“Sosyal yapı”nın çeşitli ekollere ve sosyologlara göre değişik tanımlarının yapıldığı ilk bölümde yer alan sosyal yapı unsurları, saha araştırmamız dikkate alınarak belirlenmiş ve çalışmamıza bir teorik çerçeve oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise öncelikle Çerkeşli köyünün tarihi, fiziki ve yerleşim özelliklerine değinilmiş; Çerkeşli, temel sosyal kurumlar ekseninde tahlil edilmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan anket sorulan; hane reislerinin kendisi ve çocuklarını, gelirini, mesleğini, tüketim normlarını, aile-içi ilişkilerini, tutum ve değerlerini aksettirecek şekilde hazırlanmıştır. Çalışmamız, Çerkeşli 'nin bugün sosyal yapı itibariyle son derece şehirleşmiş ve dışa açılmış bir özellik gösterdiği şeklindeki varsayımımızın doğrulanmasıyla sonuçlanmıştır. ABSTRACT This thesis consists of three main parts including theoretical and applying area search. An analysis has theoretically been done regarding the“social structure”and factors in the first section and in the second and third section, it has been endeavoured to high light social-economical and cultural aspects of Çerkeşli village, bound to Gebze in the province of Kocaeli. In the first section, the definition of“social structure”has been done according to different sociological theories. The factors of social structure taking place in this section has been regarded by focusing on the area search and organised in order to from our study in a theoretical way. In the second and third section, the knowledge concerning historical, physical, settlement features have been presented. However, essential social institutions of Çerkeşli village, economy, family, education, religion, law and leisure time, been evaluated. The questions in survey have been prepared through the way to reflect parents and their children, their income, job, the consumption, the family relationship, attitude and values. The study has led us to procure the result in which we found out that Çerkeşli village has a feature of having been greatly urbanized and adapted to outer world. m
Özet (Çeviri)