Kütahya'nın bölgesel kalkınmasında madencilik sektörünün stratejik önemi
The Strategic importance of mining sector in the regional development of Kütahya
  1. Tez No: 111338
  2. Yazar: MEHMET YUNUS ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI DÜGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Küreselleşme sürecinde, ülkelerin kendi varlıklarını devam ettirebilmeleri ve söz sahibi olabilmeleri için mutlaka güçlü olmaları gerekmektedir. Dünya üzerinde, siyasi, sosyo-ekonomik, hukuki ve teknolojik yönlerden güçlü olan ülkeler ve bölgeler daima söz sahibi olacak ve kendi benliklerini muhafaza edeceklerdir. Bu gücü yakalamak, ülke ve bölgelerin belirtilen alanlarda topyekün kalkınmış olmalarına bağlıdır. Bu çalışmada, Kütahya İlinin, bölgesinde, diğer illere nazaran güçlü bir il olması amacıyla madencilik sektörünün nasıl daha etkin kullanılması gerektiği araştırılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, kalkınma, bölgesel kalkınma ve doğal kaynaklar kavramları teorik olarak incelenmiştir. Kalkınma politikaları ve bölgesel kalkınma politikaları belirtilerek, doğal kaynaklar yoluyla kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi için gerekli stratejiler incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, madencilik sektörünün genel analizi yapılmış; madenciliğin tarihçesi incelenerek, madenlerin ekonomik ve teknik özellikleri belirtilmiştir. Ayrıca Kütahya ili bölgesel jeolojisi ve maden haritası kapsamında, ilin maden potansiyeliyle birlikte madencilik sektörünün Kütahya'daki gelişim potansiyeli analiz edilmiştir. Bu analize bağlı olarak ilin sosyo-ekonomik yapısı da incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, madencilik sektörünün hem Türkiye genelinde hem de Kütahya'da karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri belirtilmiştir. Ayrıca FÜTZ analizi yardımıyla madenlerin Kütahya'nın kalkınmasında alacağı stratejik rol belirlenmeye çalışılarak, Kütahya'da madencilik sektörünün geleceğine yönelik stratejiler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT All nations in the world must be powerful to have a respect from others and to continue their existence in today's global world. Countries having good and stable political, socio-economic, legal and tecnological systems will survive and have powerful words over others on this world. This power depends on the success and development of the systems mentioned above. In this study, the ways to become more effective in mining sector for Kütahya and this sector's importance for Kütahya relative to other cities around are examined. This study contains three main parts. In the first part of the study, the concepts of development, regional development and nature! resources have been examined on theoretical basis. When we presented development policies and regional develeopment policies, we also tired to examine, the strategies required for the success of development via using naturel resources. In the second part, a general analysis has been made for mining sector. Then the history of mining and tecnical and economical characteristics of mining are presented. In addition to these, under the information of Kutahya's mine map and regional geology, the potential power of mining and the potential development of the sector in Kütahya are analyzed. Depending on this analysis, socio-economic structure of Kütahya is examined. In the third part, the problems of mining sector in Kütahya and in Turkey are determined and appropriate solutions are proposed. To determine a strategic role of mining sector in the development of Kütahya, SWOT analysis is used. And finally, strategies to improve mining in Kütahya are tried to be developed.