Kadı Divanı (inceleme-karşılaştırmalı metin)
Kadhi's Divan (examination-comparative text)
  1. Tez No: 111337
  2. Yazar: SERDAR KAYALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 477
Özet
ÖZET Eski Türk Edebiyatının birinci elden kaynakları ve bu edebiyatın temel eserleri olan yazma dîvânlar, gelecek ile geçmiş arasındaki köprüyü kuran mühim vasıtalardır. Ecdadımızdan devraldığımız bu eşsiz eserleri, gün ışığına çıkarmak, böylelikle edebiyat dünyamızı zenginleştirmek amacıyla, Alaşenirli Kadı Mehmet'in dört farklı yerde bulunan dîvân nüshaları karşılaştırılarak incelendi. Çalışmada, doğruya en yakın, toplu bir metin elde etmeye özen gösterildi. Çalışmamız iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde yaşanılan yüzyıl, şairin hayatı ve yazma nüshaların özellikleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Dîvân, seçilen örnek beyitler ışığında dini ve tasavvufi unsurlar bakımından incelenerek şairin bakış açılan belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, elde edilen yazma nüshalar, şairin yaşamış olduğu 16. yüzyıl fonetiği de göz önünde bulundurularak günümüz harflerine aktarılmış, transkripsiyon edilmiş ve nüshaların karşılaştırması yapılmıştır. Tezimiz, l6.yüzyılda yaşamış olan mutasavvıf bir şâirin dîvânıyla, yüzyılın Tasavvufi Edebiyat anlayışım göz önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Written divans come from firds hand sources of old Turk Literature and basic works of this literatüre are important means that establish a bridge between future and past. For the purpase of making these peerless works left from our Ancestors become clear and in this Way getting our literature world ric, we studied on Kadhi Mehmet' s from Alaşehir divan copies found in four different places by comparing one to another in our Work. We took pains to get text that is complete and closest to the orijinal. Our work is composed of two sections, m the first section, the information about the century lived, the life of poet and the features of the copies are given. In the light of selected sample couplets, Divan was studied in point of religious and my stic elements and tried to find out poet's points of view. In the second section, written copies were transfered to today's writting, transcripted and today's and orginal copies were compared by using sixteenth cetury's phonetics. Our thesis is presenting the divan of the mystic poet lived in the sixteenth century and the andurstanding of the century's Mystical Literature.