51 Numaralı Kütahya şer'iye sicili defteri transkripsiyon ve değerlendirme
51 Number Kütahya şer'iye register notebook translation and evaluation
  1. Tez No: 111351
  2. Yazar: AYŞE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
ÖZET Şer'îye sicilleri, kadıların görevleri gereği mahkemelerde verdikleri hükümleri, merkezden gelen belgeleri ve sorumlu olduktan yerlerdeki önemli olayları kaydettikleri defterdir. Şer'îye Sicillerinden, o dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve hukukî durumunu, askerlikle ilgili bilgileri, savaş öncesi ve sonrası toplumsal olayları şer' iye sicillerinden çıkarmak mümkündür. İncelenen bu defter, Kütahya' nın 51 numaralı şer'îye sicili defteri olup, bu defter 17 Ağustos 1874, 24 Temmuz 1882 tarihleri arasını kapsamaktadır. Defter de 401 adet hüküm olup bunların hepsi yerel kayıtlardır. Merkezden gelen belgelerin başka bir deftere kaydedilmiş olma ihtimali vardır. Bu çalışmada, defterdeki hükümlerin hepsi tercüme edilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca defterden yararlanılarak Kütahya'nın idari taksimatı ve vakıfları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Court Records are the notebooks on which the judges write down their decisions they make because of their jobs, the documents which come from the go vernment adminisrative central and the İmportanat incidents that happen the places they have resposible for. It is possible to learn from court records, the social, cultural, law, economical situations of that period, the information of army, the social incidents before and after the wars. This examied notebook is Kütahya's 51 numbered court records and it includes the period between 17 August 1874, 24 July 1882 There are 401 judgements and they are all local registrations. It is possible that the documents which come from the goverment admi-nistrati ve central may be written down on another notebook. The judgements on the notebook are all translated and a general statement is made. Also information about Kütahya's management and charities is given by the help of this notebook.