Elektronik ticaretin dış ticaret işlemlerinde uygulanması ve bilgisayarlı gümrük etkinlikleri (BİLGE) sisteminin verimliliğinin değerlendirilmesi
The Use electronic trade in foreign trade and an evaluation of the efficiency of coputerized custom activities system
- Tez No: 111352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
V ÖZET Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişim bilginin(verinin) en verimli şekilde iletilebilmesi için çeşitli sistemlerin geliştirilmesine neden olmuştur. Bu sistemlerden birisi olan Elektronik Veri Değişim(EDI) Sistemi tüm özel ve kamu kuruluşları arasındaki bilgi iletimi uygulamalarında maliyet, zaman ve kalite verimliliği etkileri yaratmaktadır. Söz konusu verimlilik etkileri EDI'nın mal ve hizmet akımının yoğun olarak gerçekleştiği dış ticaret ve gümrük işlemlerinin otomasyonu amacıyla kullanımında da yaratılmaktadır. Türkiye'de gümrük işlemlerinde EDI sistemi uygulaması olarak Bilgisayarlı Gümrük Etkinlikleri Yazılımı(BİLGE) sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Elde edilen ilk sonuçlara göre dış ticaret işlemlerinde maliyet, zaman ve kalite verimliliği yönünden elde edilen avantajların sınırlı kaldığı görülmektedir. BİLGE sisteminden elde edilen avantajların arttırılabilmesi için; diğer kamu kurumlarının da sisteme dahil edilmesi ve çeşitli teknik, idari ve hukuksal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The rapid change in information technologies caused the development of a various types of systems for carrying out the data most efficiently. As one of these systems, Electronic Data İnterchange (EDI) creates a timely and jow-cost yet guality effects in data transfers among all public and private enterprises. Mentioned efficiencies also arise in using EDI to automate foreing trade end customs operations in which an intensive flow of goods and services lay out. To carry out EDI in Turkish customs practices, Computerized Custom Activities Softwore (BİLGE) systems has been put in to use. Gathered first results indicate that advantages of cost, time and quality effectiveness in foreing trade operations have been limited. In order to promote the advantages of BİLGE system, other state enterprises should be inculed in system end should the administrative, technical and legal framework be complated.