Değişen iletişim ortamı, yeni medya ve internet gazeteciliği
Changing communication environment, new media and internet journalism
- Tez No: 111359
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELDA AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET DEĞİŞEN İLETİŞİM ORTAMI, YENİ MEDYA VE İNTERNET GAZETECİLİĞİ Tüm dünyada ekonomik, politik, teknolojik ve kültürel alanlarda köklü değişimler yaşanması iletişim olgusunu da değiştiren ve dönüştüren bir unsur olmuştur. 20. yüzyılın son çeyreğinde doğan ve sadece birkaç yıl içerisinde gündelik yaşamda yoğun olarak kullanılmaya başlanan internet teknolojisi, kısa zamanda yaşamın tüm alanlarında etkisini göstermiştir. Bilgi akışının son derece kolay sağlandığı internetin, gazetecilik mesleğine etkisi de büyüktür. Gazeteciler için internet sınırsız olanaklarıyla hem çok önemli bir bilgi kaynağı, hem de haberlerin yayımlanacağı yeni bir haber mecrası olmuştur. Önce gazetelerin içeriklerinin sınırlı bir bölümünün internete aktarılması, sonra içeriğin tamamının internete girilmesiyle işleyen süreç, bugün internet gazeteleri için özgün içerik üretilmesi ve internete özgü habercilik olanaklarının kullanılması noktasına gelmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın birinci bölümünde iletişim tarihi ve haber kavramı açıklanmış, ikinci bölümde bilgisayar ve internet teknolojilerindeki gelişmeler ele alınmış, üçüncü bölümde ise gazete ve televizyon haberciliğiyle benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konularak, internet gazeteciliğinin özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde gerçekleştirilen“Haber Almada İnterneti Kullanma Alışkanlıkları”konulu anketle, okurun haber alma tercihlerinin değişip değişmediği sorgulanmış ve Türkiye'deki kullanıcıların interneti haber almada benimseyip benimsemedikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGING COMMUNICATION ENVIRONMENT, NEW MEDIA AND INTERNET JOURNALISM The changings in economical, political, technological and cultural areas all over the world have changed the concept of communication. The internet technology, appearing during the last quarter of the 20th century and having been used frequently for few years in daily lives, has influenced all parts of our lives in a short time. Furthermore; the internet whereby information is so easily transmitted has affected the journalism enormously. For the journalists, the internet not only is very important information resourse with its infinitive possibilities but also it becomes a new area where news is published. The process, first started from carrying finite parts of newspapers' contents to internet, then continued transferring the whole content to it, is used for special contents for internet newspapers and journalism possibilities unique to internet today. In terms of this, in the first section of the study, the history of communication and news concept are explained; in the second part, the improvements on computer and internet technology are dealt with; and finally in the third part, by showing the similarities and differences between newspaper-television journalism and internet journalism the qualities of internet journalism have been explained. In the questionare done in the last part of the study that's about 'The Habits of Using Internet in Getting News' we search if the preferences of readers have changed or not, and we try to prove whether the users in Turkey adopt internet in getting news or not.