İnternet gazeteciliğinde editörlerin haber üretim süreçlerinde yaşadıkları dijital hastalıklar
Digital diseases experienced by editors in the news production process in internet journalism
- Tez No: 826799
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Dijitalleşmenin günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber gazetecilik mesleğini değiştirdiği ve dönüştürdüğü aşikadır. Dijitalleşmenin oluşturduğu yeni medya ortamı, bireyleri daha çok kendisine bağlayarak etki alanına alabilmektedir. Ayrıca internetin günlük hayatta kullanımının artmasıyla da bireyler daha fazla dijital ortamda kesintisiz bir süreç içerisinde yer alabilmektedir. Gazeteciliğin dijital ortamda evrildiği ve dönüştürüldüğü düşünüldüğünde editörler; internet ortamında kullanıcılara sürekli haberler servis edebilir duruma gelmiştir. Çalışma pratikleri ve koşulları içerisinde değişen internet gazeteciliğinde çalışan editörler, internet başında sürekli vakit geçirdiklerinden ötürü çağımızın yeni tür hastalığı 'dijital hastalıklar'a yakalanabilme riski diğer meslek gruplarına göre daha fazla artabilmektedir. Bu bağlamda dijital bağımlı olma durumu teknoloji kullanımıyla doğrudan ilişkili olduğu söylenebilir. İnternet kullanımına bağlı internet editörleri bazı dijital hastalıklar ve semptomlar göstermeleri olasılık dahilindedir. Bu çalışmada internet editörlerinin gündelik ve mesleki olarak hangi dijital hastalıklara yakalanıp yakalanmadığını ortaya koymak ve hangi belirtileri gösterdikleri belirlenmek istenmiştir. Bu doğrultuda internet editörlerinin internet bağımlılığı; Netlessfobi, Nomofobi, Çevrim içi Narsizm, Dijital Obezite, Biriktirme-İstifleme ve Bilgi-Fomo gibi dijital hastalıklar ve belirtileri incelenmiştir. Gelecekte internet haber sitelerinde çalışan editörlerin yaşayabileceği dijital hastalıkları en aza indirmek için medya kuruluşlarının neler yapabileceği ele alınmıştır. Çalışmada internet gazeteciliğinde çalışan editörlerinin dijital hastalık ve bağımlılık çerçevesinde internet editörlerinin çağımızın yeni tür hastalıklarına maruz kaldıkları ve belirtileri gösterdikleri ortaya çıkmıştır. İnternet bağımlılığı, internet editörlerinin“mesleki hastalık, mesleki zorunluluk”olarak gördükleri istem dışı bir kanıtsama hali olduğu saptanmıştır. Bu çerçevede araştırma, internet editörlerinin dijital hastalıklar ve bağımlılık düzeyleri ele alınması bakımından önem taşımaktadır. Türkiye'de dijital hastalıklar üzerine yapılan araştırmaların literatür bakımından yetersiz olduğu göz önüne alındığında gazetecilik ve dijital hastalık türlerini bir arada ele alınması bakımında literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is evident that digitalization has changed and transformed the field of journalism alongside technological advancements in today's world. The new media environment created by digitalization can connect individuals more closely and bring them into its sphere of influence. Moreover, with the increased use of the internet in daily life, individuals are more immersed in the digital realm in a continuous process. Considering the evolution and transformation of journalism in the digital environment, editors can now continuously serve news to users in the online platform. However, as working practices and conditions change in internet journalism, editors who spend extended periods of time online may be at a higher risk of developing the modern era's new type of ailments known as 'digital diseases,' compared to other professional groups. In this context, the situation of being digitally addicted is directly related to technology usage. Internet editors, depending on their internet usage, are likely to display some digital diseases and symptoms. This study aims to identify whether internet editors are susceptible to certain digital diseases in their daily and professional lives and determine the symptoms they exhibit. Accordingly, digital diseases and symptoms such as Netlessphobia, Nomophobia, Online Narcissism, Digital Obesity, Hoarding-Stacking, and Information-FOMO have been examined among internet editors. Furthermore, the study discusses what media organizations can do to minimize the occurrence of digital diseases among editors working on internet news websites in the future. The research reveals that editors working in internet journalism are exposed to modern era's new types of diseases and exhibit symptoms related to digital diseases and addiction. Internet addiction has been identified as an involuntary manifestation considered by internet editors as a 'professional illness and necessity.' In this context, the research holds significance in terms of addressing the digital disease and addiction levels of internet editors. Considering the insufficient research on digital diseases in Turkey, it is anticipated that this study, which combines journalism and digital disease types, will contribute to the literature.