Televizyon haberlerinde küreselleşme olgusu: NTV ve CNN Türk'ün dış haberleri üzerine bir inceleme
The Globalization of television news: An analysis of foreign news on NTV and CNN Turk
- Tez No: 111363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Televizyon haberleri, ulusal ve uluslararası arenada yaşanan olayların öğrenilmesi ve anlamlandırmasında etkili ve önemli bir yere sahiptir. Yeni iletişim teknolojileri ile birlikte, 1980'li yıllardan sonra tüm dünyada ekonomik, politik ve kültürel alanlarda yeni değişimler, toplumdaki birçok yapı ve kurumu ve aynı zamanda medya endüstrilerini de etkiledi. Bu dönüşümlere paralel olarak değişen televizyon yayıncılığıyla birlikte haber kavramı ve televizyon haberciliği anlayışı da değişmeye başlamıştır. Bunun en önemli sonuçlarından birisi, uluslararası, ulusal, bölgesel ve yerel bazda ortaya çıkan televizyon haber kanalları olmuştur. Ancak uluslararası haber dolaşımında bu nicel artışa rağmen haber akışının hala dünyanın belli başlı büyük haber ajansları ve CNN gibi ABD kökenli televizyon kanallarının tekelinde olduğu görülmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin iki haber kanalı olan NTV ve CNN Türk'ün dış haberlerinin özelinde, küreselleşmeyle birlikte televizyon haberciliğindeki değişimin, ana haber bültenleri çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda söz konusu küreselleşme olgusunun tarihi dinamikleriyle ele alınarak, televizyon haberciliğine etkisi, haber ve habercilik anlayışında yarattığı değişim ele alınmıştır. Bu araştırma kapsamında, dünyada ve Türkiye'de televizyon haberciliği yapan kanallardaki artışa ve televizyon haberlerindeki çeşitliliğe rağmen, neden bu kanalların hala dış haberler açısından uluslararası haber dolaşımını elinde tutan belli başlı büyük haber ajansları ve büyük televizyon haber kanallarına bağımlı olduğu sorusu tartışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde haber kavramı ve haberin söylemi kuramsal çerçevede açıklanmış, ikinci bölümde uluslararası iletişim düzeni ve dış habercilik ele alınmış, son olarak üçüncü bölümde ise, küreselleşmeyle birlikte televizyon haberciliğindeki değişimi görebilmek amacıyla Türkiye'nin iki haber kanalı olan NTV ve CNN Türk'ün dış haberleri üzerinde niceliksel ve niteliksel içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television news has an effective and a crucial role in our learning and understanding of national and international events. The new communication technologies land the economic, political and cultural transformation which has been witnessed around the world since the beginning of 1980s have influenced many social structures and institutions including media industries. The changing nature of television broadcasting has brought about important changes for the news in general and for the television journalism in particular. One of the most important consequences of this has been the proliferation of international and national televison news Channels. However, despite this quantitative increase, the international news flow is still mainly at the hands of big international news agencies and television news networks. This study has aimed to investigate the globalization of news and the changes caused by it for the television news broadcasting in the case of two Turkish television news channels, NTV and CNN Turk with regard to their foreign news coverage. It discusses the reasons behind the dependency of these channels on big international news agencies and television channels and tries to reveal the similarities and differences between the channels under investigation. During the first chapter, the study deals with the theoretical arguments on the concept of news and the discourse of news. The second chapter focuses on the international communication and foreign news. The last chapter includes the quantitative and qualitative analysis of the foreign news on NTV and CNN Turk.