Karikatür dergisi: Mizah anlayışı ve bibliyografyası
The Journal of Karikatür: Humor understanding and a bibliography of Karikatür journal
- Tez No: 111365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 667
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmayla, daha önce üzerinde bilimsel bir çalışma yapılmamış olan Karikatür Dergisi'ni bilim dünyasına tanıtmayı amaçladık. Bu çerçevede mizahın gelişimini, özelliklerini ve teorilerini kısaca inceleyip, derginin mizah anlayışını ortaya koyarak, ayrıntılı konu bibliyografyasını hazırladık. Karikatür Dergisi, 1936 - 1948 yılları arasında Sedat Simavi tarafından çıkarılan bir mizah dergisidir. 13 yıl boyunca 640 sayı olarak yayınlanmış olan dergi, yayınlandığı yılların toplumsal hayatına değişik yönlerden ışık tutmaya çalışmıştır. Başlangıçta siyasî ve edebî bir dergi olarak çıkmış, daha sonra ise yalnızca siyasî bir dergi olarak yayın hayatına devam etmiştir. Dergideki değişik konulara ait yazılar, karikatürlerle de görsel olarak desteklenmiştir. Hazırladığımız konu bibliyografyası incelendiğinde derginin, kadın-erkek ve karı-koca ilişkileri, evlilik hayatı, sanatkârların durumu, belediyelerin çalışmalarındaki aksaklıklar, edebiyat, eğitim, spor, ekonomi, karaborsa ve İkinci Dünya Savaşı gibi birçok konuyu ele aldığı görülmektedir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, mizah, mizah teorileri, mizahın tarihsel gelişimi, önemli mizah dergileri; ikinci bölümünde Karikatür Dergisi'nin tanıtımı, mizah anlayışı ve dergide bulunan halk bilimi unsurları; üçüncü bölümde ise Karikatür Dergisi'nin konu bibliyografyası yer almaktadır. Ayrıca yararlanılan kaynaklarla ilgili bibliyografya da çalışmamızın sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a master thesis, the purpose of this study is to make the Karikatür Journal, which has not been studied up until now, familiar with the scholarly world. In this respect, by studying, briefly, the development of humor, characteristics of humor and theories of humor, I have tried to shed light on the journal's understanding of humor, and as a result of this aim, I have prepared a detailed topical bibliography. Karikatür, which was published by Sedat Simavi between 1936 and 1948, is a weekly humor journal. The journal was published in 640 issues within the 13 years. The aim of the journal was to enlighten and criticize the social life in various ways of the years. Published as a political and literary journal at the beginning, and than it was continued to be published as a solely political journal. The writings about various subjects in the journal were supported visually with caricatures. When the topical bibliography, we have prepared, was scrutinized, it will be seen that the journal touches upon various subjects such as women-men and wife- house kind of relationship, daily lives of married couples, social and economical conditions of artists, problems within municipality's works, literature, education, sports, economics, black market, II. World War etc. The first chapter of my thesis, which is formed three chapters, provides information on the humor theories, the historical development of humor, important humor journals. The second chapter provides information on the presentation of The Journal of Karikatür. In this chapter, I have evaluated the understanding of humor and the folkloric elements in the journal. The last and third chapter includes the topical bibliography of Karikatür Journal. In addition to the above chapters, I have completed my study with a list of cited works as a short bibliography.