Mizah basınında egemen söylem olarak argo kullanımı (Penguen dergisi örneği)
Use of slang as dominant discourse in humor press(Example of Penguen magazine)
- Tez No: 344872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Mizah basınında argonun yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasının incelendiği tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mizahın toplumsal, siyasal, kültürel ve tarihsel boyutlarına değinilmiştir. Tüm bu kavramlar üzerinde ayrı ayrı durularak mizah ile olan ilişkileri detaylandırılmıştır. Mizahın muhalif yönünün ele alındığı ilk bölümde, Türk mizahı ve karikatürünün geçirdiği tarihsel dönüşüm ele alınmış ve söyleminin nasıl giderek argoya kaymaya başladığı sorunsalına değinilmiştir. Mizahın yaşadığı bu tarihsel dönüşümden yola çıkılarak olması gerek mizah ve mevcut mizah anlayışı arasındaki ayrım ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Penguen Dergisi örneklemi üzerinden günümüz mizahının söylemi ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında, Penguen Dergisinde 2012 yılı içerisindeki tüm sayıları incelenmiş ve içerisinden basit rastlantısal örneklem metoduyla çeşitli çizerlere ait karikatürler söylem açısından çözümlemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis where common use of slang humor media is studied consists of two sections. In the first section, the social, politic, cultural and historical dimensions of humor are dealt. The relation of these concepts with humor is detailed by discussing them. In the first section where the adverse dimension of humor is dealt, the historical transformation of Turkish humor and caricature is discussed and the problem that how discourse has begun to slip to slang is addressed. The difference between the wanted humor and existing sense of humor is presented from the point of this historical transformation of humor. In the second phase, todays humor discourse is presented with the sample of Penguen magazine. The all volume of Penguen magazine in 2012 is analyzed and the caricatures belonging to different caricaturists are analyzed with the method of simple accidental sampling.