Corpus callosum alan ve boyut ölçümlerinin erişkin bireylerde cinsiyet ve el kullanım dominantlığı ile olan ilişkisinin MR ile incelenmesi
The relations of gender and handedness to the area and size of the human corpus callosum in adult persons with MR
  1. Tez No: 111366
  2. Yazar: MEHMET CUDİ TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Corpus callosum alan ve boyut olarak geniş bir spektrumda Magnetik Resonans Görüntüleme (MRG) yöntemi ile izlenebilmektedir. Fakat bu alan ve boyutların sınırları tam olarak belirlenememiştir. Anatomi ve Radyodiagnostik Anabilim dallarında yapılan çalışmalarda farklı yaş gruplarında el kullanım dominantlığı ve cinsiyet faktörü ile corpus callosum boyutları arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, alan ve boyut ölçümleri erişkin bireylerde el kullanım dominantlığı ve cinsiyet faktörü dikkate alınarak corpus callosum morfolojisinde nasıl bir farklılığın olabileceği araştırıldı. İncelemeler spin eko sekanslarıyla elde edilen T1 ağırlıklı görüntülerle cranial midsagittal kesitlerde yapıldı. Olguların tümü, 1 Tesla (T) gücünde SIEMENS EXPERT MR sistemi ile görüntülendi. Gruplar arasındaki parametreler student-t testi ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, corpus callosum'a ait uzunluk parametrelerinde tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilemedi. Corpus callosum'a ait alan parametrelerinde ise; sol elini kullanan grubun anterior ve posterior corpus callosum gövde alanı ile isthmus alanları sağ elini kullananlara göre daha büyük bulunup farkın anlamlı olduğu saptandı. Sol elini kullanan grup içinde cinsiyet faktörünün önemli olmadığı görüldü. Sağ elini kullanan grup içinde erkeklerin rostrum ve isthmus alanlarının bayanlara oranla daha büyük olduğu tespit edildi. Sol elini kullanan bayanlar ile sağ elini kullanan bayanlar arasındaki parametreler arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya çıktı. Erkekler arasında aynı parametreler değerlendirildiğinde anterior ve posterior corpus callosum gövde alanlarının sol elini kullanan erkeklerde daha büyük olduğu tespit edildi. El kullanımına bakılmaksızın bayanlar ile erkekler arasındaki parametreler karşılaştırıldığında erkeklerde rostrum alanı ile posterior corpus callosum alanının daha büyük olduğu belirlendi Corpus callosum'un subgrupları üzerine yapılan bu çalışmada el kullanımı ile cinsiyet faktörünün erişkin bireylerde CC alanı ve boyutları üzerinde bir farklılık yarattığı ve bu farklılıkların cinsiyet ve el kullanım tayininde ayırt edici bir özelliğinin olduğu sonucuna varıldı. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The area and size of the corpus callosum can be examined with Magnetic resonance imaging (MRI) to a large extent. But, the boundaries of the area and size of the corpus callosum haven't been distinguished exactly. The studies, indicated in Human Anatomy and Radiology Deparments, has been struggled a relation between handedness and sex in different age groups. In this study, it was investigated that how the corpus callosum morphology would be alert take into account handedness and sex in adult person. All subjects were scanned on midsagittal slices 1 Tesla Siemens Expert MR imaging scanner. The values of the parameters in all groups were compared by Student t test. In result, the length parameters of the corpus callosum in all groups weren't statistically significant. As to the area measurements of the corpus callosum; anterior, posterior and isthmus regions of the corpus callosum were determined more larger in sinistrals than dextrals. And also, The values of the parameters were statistically significant. In our study, It was seen that the sex wasn't important in sinistrals. Rostrum and isthmus regions of the corpus callosum in dextrals men more larger than dextrals women. Furthermore, It was realized that the values of the parameters weren't important between sinistrals women and dextrals women. When the same parameters were evaluated in men, anterior and posterior regions of the corpus callosum were larger in sinistrals men. Regardless of handedness, the values of the parameters were compared, rostrum and posterior regions of the corpus callosum were more larger in men than women. In this study, carried out on the subgroups of the corpus callosum, handedness and sex factors in adult person make up a differentation on the area and size of the corpus callosum. Finally, these differentations may reflect handedness and sex-specific differences. 41