İnsülin direnci sendromu ve serum ferritin ilişkisi
The relationship between insulin resistance syndrome and serum ferritin
- Tez No: 111403
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Hormonal, metabolik ve vaskiüer hastalıkların erken tanısı, insülin direnci sendromunu oluşturan pek çok hastalığın primer ve sekonder olarak önlenmesinde etkin stratejiler oluşturulmasını temin eder. Erken tanıyı kolaylaştıracak uygun biyokimyasal ve genetik göstergeler üzerine yapılan çalışmaların tümü önemlidir. Pozitif metabolik etkilerle birbirine bağlanan yaşam stilindeki değişiklikler (kilo kaybı, fiziksel durum) ile antihiperglisemik ilaçlar, insülin duyarlılığını artıran ilaçlar, lipid düzenleyici ilaçlar ve antihipertansif ilaçlar üzerine yapılan çalışmalar eşit derecede önemlidir. Farklı depo demir seviyelerine karşılık, serum ferritin ve insülin direnci sendromu komponentleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için abdominal obezite, sistolik ve diyastolik kan basıncı, serum HDL kolesterol, serum trigliserid ve serum ferritinini, insülin sensitivitesi ile ilişkili olarak 36 sağlıklı denekte değerlendirdik. Yüksek serum ferritininin, diyabetik hastalardaki insülin direciyle bağlantısı olup olmadığını test etmek için ayrıca 42 NIDDM hastasında metabolik kontrol (HbAlc seviyesiyle ölçülen) ve serum ferritin arasındaki ilişkiyi de değerlendirdik. Çalışmamızda insülin direncinin tespitinde DeFronzo ve arkadaşları tarafından tarif edilen hiperinsülinemik öglisemik klemp testi kullanıldı. Kanaatimiz; serum ferritin ile diyastolik kan basıncı, HDL kolesterol, glukoz AUC ve M değerleri arasındaki korelasyon serum ferritininin insülin direnci sendromunun basit bir göstergesi olabileceğini ortaya koydu. Serum ferritini aynı zamanda diyabetik hastalarda kötü metabolik kontrolün bir göstergesi de olabilir. Bununla beraber, serum ferritini diyabetik hastalardaki insülin direncinin gelişiminde yer alabilirse de, insülin direncinin varlığı serum ferritin seviyelerini etkileyebilir. Yüksek serum ferritin seviyelerinin NIDDM' de vücut demir depolarındaki artışı yansıtıp yansıtmadığı ve bu kişilerde demir deposu değişikliklerinin (demir bağlayıcılar veya flebotomi) glukoz metabolizmasını etkileyip etkilemediğini değerlendirmek üzere daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN THE INSULIN RESISTANCE SYNDROME AND SERUM FERRİTİN Early diagnosis of hormonal, metabolic and vascular disorders promises to deliver effective strategies for primary and secondary prevention in many disease constituting the Insulin Resistance Syndrome. The searches for adequate biochemical and genetic markers to simplify early diagnosis are all important. Intervention studies to assess life-style modifications (weight reduction, physical conditioning) and/or antihyperglicemic drugs, insulin sensitizers, lipid regulation drugs and antihypertensive drugs with positive metabolic effects are equally important. In order to investigate the relationship between serum ferritin and the components of the insulin resistance syndrome across different degrees of stored iron, we evaluated abdominal obesity, systolic and diastolic blood pressure, serum HDL cholesterol, serum trigliceride and serum ferritin in healthy 36 subjects in relation to insulin sensitivity. To test whether higher serum ferritin is associated with insulin resistance in diabetic patients, we also evaluated the relationship between metabolic control(as measured by HbAlc levels) and serum ferritin in 42 patients with ND3DM. Insulin resistance was measured with hyperinsulinemic euglycemic clamp technique clarified by DeFronzo et al. In conclusion, the correlations between serum ferritin and diastolic blood pressure, HDL cholesterol, glucose AUG, and, M values suggested that serum ferritin may be a simple marker of insulin resistance syndrome. Serum ferritin may also be a marker of poor metabolic control in the diabetic patients. However, serum ferritin may be involved in the development of insulin resistance in diabetic patients, it is also possible that the presence of insulin resistance could affect serum ferritin levels. More research is needed to evaluate whether high serum ferritin levels reflects increased body iron stores in these subjects affects glucose metabolism. 46