Tüberküloz plörezide biyokimyasal marker'ların ve kompleman düzeylerinin tanısal değeri
The diagnostic value of biochemistrical markers and the levels of complement in tuberculosis pleurisy
  1. Tez No: 111408
  2. Yazar: EROL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET Klinik uygulamalarda tüberküloz plörezinin diğer eksudatif effüzyonlardan ayırımında zaman zaman güçlükler ortaya çıkmaktadır. Bu ayırımı yapabilmek için çok sayıda marker üzerinde araştırmalar sürdürülmektedir. Bu çalışma, üzerinde en fazla durulan başlıca marker'lar olan, tümör nekrozis faktör alfa (TNF-a), adenozin deaminaz (ADA), alfal-asit glikoprotein (aı- AG), alfa2-makroglobulin (a2-MG), kompleman-3 (C3) ve kompleman-4 (C4)'ün tüberküloz plörezileri tüberküloz dışı eksudatif plevral effüzyonlardan ayırımındaki yerini göstermek ve tanısal doğruluk bakımından birbirlerinden üstünlükleri olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 47 tüberküloz plörezi (46 erkek, 1 kadın) ve kontrol grubu olarak 33 tüberküloz dışı eksudatif plörezi hastası (27 erkek, 6 kadın) olmak üzere toplam 80 hasta alınmıştır. Tüberküloz plörezi hastalarının yaşları 20-57 (24.53±8.95), kontrol grubunun ise 20- 73 (41.42db21.34) arasındaydı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In clinical practice, discriminating tuberculous pleurisy from other exudative effusions is some times difficult. To be able to manage this kind of a discrimination, studies using various markers are still going on. This study was performed to show the value of some most commonly studied markers, i.e., tumor necrosis factor alpha (TNF-a), adenosine deaminase (ADA), alphal- acid glicoprotein (aj-AG), alpha2-macroglobulin (012-MG), complement-3 (C3) and complement- 4 (C4), in the differential diagnosis of tuberculous pleurisy from non-tuberculous exudative pleural effusions and to see if any of these markers have superiority on the others. Fortyseven tuberculous pleurisy (46 male, 1 female) and 33 non-tuberculous exudative pleurisy cases as the control group (27 male, 6 female), a sum of 80 patients, were enrolled. Age range was 20-57 (24.53±8.95) in the tuberculous pleurisy cases and 20-73 (41.42±21.34) in the control group.