Bronşial astmada bronş duvarı yeniden yapılanmasının yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi ve histopatolojik yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of bronchial wall remodeling in bronchial asthma by high resolution computed tomography and histopathologic methods
- Tez No: 111407
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER KARTALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bronşial astma havayollarının kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Kronik inflamasyon havayollarında yeniden yapılanma ile sonlanan bazal membran (BM) kalınlaşması gibi yapısal değişikliklere (remodeling) neden olmaktadır. Ancak yeniden yapılanmanın oluş mekanizması ve gelişimi halen tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada astma hastaları ve sağlıklı kontroller arasında havayolu yeniden yapılanmasını bronşial biyopsilerde BM kalınlığı ve yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) taramasında bronş duvarı kalınlığı ile değerlendirdik ve hastalığın derecesi, atopi, spirometrik ölçümlerle ilişkisini inceledik. Otuz altı stabil astma hastası ve 22 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Tüm olgular sigara içmeyenler arasından seçildi. Astma hastalarından 9'u hafif, 27' si orta derecede astma olarak sınıflandırıldı. Tüm olgulara YRBT taraması ve bronkoskopik biyopsi işlemleri başarı ile uygulandı. YRBT ölçümleri havayollarının 3 değişik seviyesinde (ana bronş, lob bronşu ve küçük havayolları) yapıldı. Bronş duvarı kalınlığı (T), bronş çapı (D) ve havayolu duvar alanı yüzdesi (%HDA) ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bronchial asthma is a chronic inflammatory disease of the airways. Chronic inflammation causes structural changes like basement membrane (BM) thickening at the airways, which ends with the remodeling of airways. However the mechanism, development and progression of remodeling is still obscure. In this study airway remodeling of astmatic patients, evaluated as the BM thickness by bronchial biopsy and bronchial wall thickness by high resolution computerized tomography (HRCT), was compared with that of healthy subjects. Also the relation between BM or bronchial wall thickness and clinical grading of disease, atopy, and spirometry assessed. Thirty-six patients with stable asthma, 22 healthy control subjects were recruited for the study. All subjects were non-smokers. Nine of 36 asthmatics were classified as mild asthma, and 27 were moderate asthmatics. HRCT scan and bronchoscopic biopsy were performed successfully for all subjects. HRCT scans were done at three different levels (mean bronchus, lobar bronchus and small airways). We measured the bronchial wall thickness (T), bronchial luminal diameter (D), and calculated T/D ratio, percentage of airway wall area (%HDA).