İleri yaş anstabil intertrokanterik kırıklarda bipolar leinbach parsiyel protez uygulamaları
The use of bipolar leinbach prostheses in intertrochanteric fractures in the elderly
- Tez No: 111409
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi 'nde, Eylül 1997 ile Haziran 2001 tarihleri arasında 54 anstabil intertrokanterik kırıklı yaşlı hastaya primer tedavi olarak Leinbach Bipolar Parsiyel Protez' i uygulandı. Ortalama yaşları 76 (57-91 yaş) olan hastaların 34'ü kadın ve 20'si erkekti. Kırık etiyolojisi, hastaların birinde yüksekten düşme, birinde araç dışı trafik kazası ve 52'sinde basit düşme idi. Kırıkların %93'ünü Tronzo sınıflandırmasına göre anstabil olarak değerlendirdik (Tip III^ IV, V). Hastalarımızın çoğunda ileri derecede osteoporoz mevcuttu. Toplam 42 hastamızı, en fazla 44 ay ve en az 3 ay olmak üzere ortalama 18.6 ay takip ettik. Postoperatif takiplerde Harris Kalça Değerlendirme Skoru'na göre 34 (%81) hastada mükemmel, iyi ve orta sonuç, 8 (%19) hastada ise kötü sonuç aldık. Hastaların ortalama Harris skoru 80 olarak bulundu. Hastaların çoğunluğu postoperatif 3.-7. günlerde tam ağırlık vererek bastırıldı. Komplikasyon olarak 1 hastamızda derin enfeksiyon gelişti ve postoperatif 12 ay sonra revize edildi. Başka bir hastamızda postoperatif 6. ayda ileri derecede asetabuler erozyon gelişti. 2 hastamızda pulmoner emboli, 1 hastamızda dekübitus ülseri ve 2 hastamızda heterotopik ossifıkasyon, meydana gelen diğer komplikasyonlardır. Sonuçlarımız literatür ile uyumlu bulunmuştur. İleri derecede osteoporozu ve birçok sistemik hastalığı olan anstabil intertrokanterik kırıklı olgularda primer tedavi olarak internal flksasyon yerine hemiartroplasti uygulanması, postoperatif çok erken dönemde tam ağırlık vererek mobilizasyona imkan vermekte ve bunun sonucu olarak da mortalite ve komplikasyonlar çok azalmaktadır. Leinbach Bipolar Parsiyel Protez' in, teknik olarak uygulanmasının kolaylığı ve operasyonun çok kısa sürmesi, skopi gibi cihazlara gerek duyulmaması, dislokasyon insidansını azaltması ve olası revizyonda total artroplastiye çevrilebilme kolaylığı nedeniyle ileri yaş anstabil intertrokanterik kırıklarda uygulanabilen iyi bir artroplasti seçeneği olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Between September 1997 - June 2001, in the Department of Orthopaedics and Travmatology of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital, 54 elderly patients with unstable intertrochanteric hip fractures were treated by primary hemiarthroplasty with Leinbach Bipolar Prosthesis. There were 34 women and 20 men in this series, ranging in age from 57 to 91, with an average of 76 years. The ethiology of fractures were falling from height in one patient, traffic accident in one patient and simple fall in 52 patients. According to Tronzo Classification, we determine 93% of these fractures as unstable (Type III,IV,V). Most of the patients have osteoporosis. 42 patients were available for follow-up, ranged from 44 month to 3 month, with an average of 18.6 month. The results were evaluated according to Harris Hip Rating Scores. According to this evaluation system, we obtained exellent, good and fair results in 34 (81%) patients and poor results in 8 (19%) patients. The average Harris Score was 80. Most of the patients were able to give full weight-bearing on their extremities at the postoperative 3.- 7.days. Deep infection occurred in one patient, which underwent revision surgery at 12. month postoperatively. Advanced acetabuler erosion occurred in another patient at 6. month postoperatively. The other complications were 2 pulmoner embolizm, 1 decubitus and 2 heterotopic ossifications. The results we obtained were compatible with the literature. The primary use of hemiarthroplasty as an alternative treatment for internal fixation, in patients who have systemic disease and unstable intertrochanteric fractures with osteoporotic bone, allows early full weight-bearing and therefore reduces mortality and complications of long immobilization period. Because of the easier application technique, the short operating time, necessitating of no image intensifier, reducing the insidence of dislocation and easier conversion to the total hip arthroplasty, the Leinbach Bipolar Hemiarthroplasty is a good treatment of choice in unstable intertrochanteric fractures of the elderly.