Kronik ön çapraz bağ yetersizliğinin kemik-patellar tendon- kemik otogreftiyle rekonstruksiyonu
Reconstruction of chronic anterior cruciate ligament insufficiency with bone-tendon-bone autograft
- Tez No: 111411
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MESİH KUŞKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VH-OZET 1997-2001 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde Grade IH ÖÇB kronik yırtığı tanısı konulan 20 olguya kemik -PT- kemik otogrseftiyle rekonstrüksiyon uyguladık. Tüm olgularımızın hepsi erkekti, ortalama yaşları 28.6 olup, en az 6 ay ( ortalama 11.4 ay) takip edilerek sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuçlar, olgularımızın operasyon öncesi ve sonrası sübjektif olarak boşalma hissi, sportif aktivitelere dönüş, ağrı, şişme ve Lysholm kriterlerine göre değerlendirildi Olgulara operasyon öncesi ve sonrasında; öne çekmece, Lachman ve Pivot shift klinik testleri uygulanarak sonuçları mukayese edildi Lysholm değerlendirme puanı preoperatif en az 40, en çok 58 ortalama 49.8 iken, postoperatif 6 ay sonuda en fâzla 98, en az 60 ortalama 81.4 idi. Preoperatif tüm olgularımızda ağrı şikayeti varken, post operatif 6 ayda 2 (%10) olgumuzda hafif, 1(%5) olgumuzda uzun yürüyüşlerle ortaya çıkan ağrıları olmuştur. 1 (%5) olgumuzda kalıcı olan diz önü ağrısı gelişmiştir.Ayrıca 6 (%30) olguda 6 ay sonunda patella - femoral ağrı saptanmıştır. Sonuçlarımız literatür ile mukayese edildiğinde, elde edilen erken sonuçlar literatürle uyumludur. Olgularımızda ÖÇB yırtığı oluşması ile operasyon arasında geçen sürenin uzun olması (ort. 3.2 yıl) bu sürede diz içinde ikincil patolojilerin artmasına neden olmuştur. Doğru seçilmiş olgulara, doğru zamanlama ile, ameliyat tekniğine mutlak uyularak ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılması ve post operatif titiz bir rehabilitasyon programı uygulanması ile kronik ÖÇB yetmezliğinin otojen kemik -PT- kemik greftiyle rekonstrüksiyonunun hala altın standart olduğu kanaatına vardık. 77
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY Between the years 1997-2001, we performed reconstruction with bone - patellar tendon - bone autograft in 20 patients who had grade HI anterior cruciate ligament chronic rupture in GATA Haydarpaşa Military Training Hospital, Department of Orthopedics. All the patients were male and the mean age was 28.6. They were followed up minimum 6 months ( mean follow up time was 1 1.4 months.), and results were evaluated. Results were evaluated according to preoperative and postoperative subjective giving - way, returning to sportive activities, pain, swelling and Lysholm criteria. We compared the results according to preoperative and postoperative anterior drawer tests, Lachman and Pivot shift tests. Preoperatively Lysholm evaluation points were between 40 and 58 with a 49.8 mean, after 6 months postoperatively these patients were between 60 and 98 with a 81.4 mean point. All of our patients had pain preoperatively. After 6 monhts postoperatively, 2 (10 %) patients had mild pain, 1 (5 %) patient had pain during long walking exercises. One of our patient had permanent anterior knee pain. We found patello femoral pain syndrome in 6 (30 %) patients. The results, we obtained were compatible with the literature. Because of the long interval perıod between anterior cruciate ligament rupture and surgery (3.2 years) there has been an increase in secondary pathologies intrarticulary during that period. We believe that reconstructing chrome anterior cruciate ligament failure by using autogenous bone - patellar tendon - bone graft is still a gold standart method if performed in carefully selected patients, making good operation timing, obeying operating tecnique and performing postoperative rehabilitation programme strictly. 78