Tip 2 diabetin vasküler komplikasyonları ile plazma homosistein seviyeleri arasındaki ilişki
The relationship between the vascular complications of type 2 diabetes and plasma homocysteine levels
  1. Tez No: 111412
  2. Yazar: ALEV ERİKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN ÖNDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tip 2 diabetin vasküler komplikasyonları ile homosisteinemi seviyeleri arasındaki ilişki araştırıldı. Bu amaçla, haziran 2000 ile ekim 2001 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi endokrinoloji polikiniğine başvuran tip 2 diabetik hastalar çalışma grubuna alındı. Olgular, 1999 American Diabetes Association' m tanı kriterlerine göre seçilmiştir. Çalışmaya 36 tip 2 diabetik, 19 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Olgularının 19'u erkek (%52,8), 17'si (%47,2) kadındır. Yaş ortalaması hasta grubu 64.05 ± 8.14 yıl, kontrol grubu 61.6 ± 10.26 yıl idi. Olguların tümünden kan örnekleri alınarak, açlık homosistein seviyesine bakıldı. Daha sonra göz dibi ve nörolojik muayene, albuminüri düzeyi, eforlu EKG ve yüksek riskli hastalarda koroner anjiografi uygulandı. Hastaların homosistein seviyeleri sağlıklı bireylere göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p 0,005) Sonuç olarak, homosisteinemi seviyeleri tip 2 diabetik hastalarda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Ayrıca, tip 2 diabetik hasta grubu içinde makrovasküler komplikasyon ve nefropati olanlarda, bu komplikasyonları olmayan tip 2 diabetiklere göre homosisteinemiyi artmış olarak tespit ettik. Bu bulgular ile diabetin makro ve mikrovasküler komplikasyonlarının oluşumunda yüksek homosisteinemi seviyeleri bir risk faktörü olarak kabul edilebilir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN THE VASCULAR COMPLICATIONS OF TYPE 2 DIABETES AND PLASMA HOMOCYSTEINE LEVELS In this study, we aimed to evaluate the relationship between the homocysteinemia levels and vascular complications in patients with type 2 diabetes mellitus For this purpose, the patients with type 2 diabetes mellitus, who admitted to the outpatient clinic in GATA Medical Training Hospital between June 2000 and October 2001, were labeled as patient group. They were diagnosed as type 2 diabetes mellitus according to the American Diabetes Association diagnostic criterias in 1999. The patient group was formed by 36 type 2 diabetic patients and the control group was 19 healthy volunteers in our hospital. The mean age of the patients and the control group were 64.05 ± 8.14 and 61.6 ± 10.26 years, respectively, with a p value greater than 0.05. The blood samples from the patient and the control group were analysed for homocysteine levels, and all were examined for neurologjc, ophtalmologic, nephrologic and cardiovascular complications. In the patient group, homocysteinemia levels were higher than the control group. In the patient group, homocysteinemia levels were higher in the patients with macrovascular, nephopatic complications. The homocysteinemia levels in patients with retinopathy complication were lower. There was no correlation between the homocysteinemia levels and the neuropathy in patients with type 2 diabetes. In conclusion, we found that the homocysteinemia levels were higher in patients with type 2 diabetes compared to normal subjects. In the type 2 diabetic group, the homocysteinemia levels were higher in patients with nephropathy, in patients with macrovascular complications and lower in patients with retinopathy. According to our findings, hyperhomocysteinemia can be accepted as a risk factor for macrovascular and nephrologic complications in patients with type 2 diabetes mellitus. 34