Erişkin humerus şaft kırıklarının kilitli intramedüller çivileme yöntemiyle tedavisi
Intramedullary noiling treatment of adult humerus shaft fractures
- Tez No: 111410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmamızın amacı, humerus şaft kırıklarının tedavisinde plak ve vida ile fiksasyon tedavisi yerine intramedüller fiksasyonun ilk önerildiği dönemlerde daha az güvenilir bulunmuş iken, günümüzde kilitli intramedüller çivileme tekniğinin alternatif tedavi metodu olduğunu gösterdik. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Ocak 1998 - Temmuz 2001 tarihleri arasında, 33 hastadaki, 33 humerus şaft kırığı primer veya sekonder tedavi yöntemi olarak kilitli intramedüller çivileme ile tedavi edildi. Bu olguların ortalama 17.15 ay (en kısa 1 - en uzun 40 ay) takipleri yapıldı. 33 olgumuzdan 10 tanesi kadın, 23 tanesi erkekti. Yaş ortalamaları 44. 57 (20 - 83 yaş ) idi. Olgularımızdan 1 tanesi araç içi trafik kazasına bağlı açık kırık, diğerleri kapalı kırıktı. 30 olguda en erken 8 hafta, en geç 36 hafta ve ortalama 17.12 hafta içerisinde tam kaynama sağlandı. Diğer üç olgunun da takip ve tedavileri devam etmektedir. Hiçbir olguda postoperatif nörovasküler defisit yada enfeksiyon gözlenmedi. Rotator cuff impingement bulguları saptanmadı. Sadece tek olguda 5° ön arka açılanma oldu. 2 olguda çivi yüksek kaldı, 6 olguda da günlük aktiviteyi etkilemeyecek minimal hareket kısıtlılığı oldu. Tüm olgularımızda postoperatif ilk günde eklem hareketlerine başlandı. Fonksiyonel sonuçlar Hunter ve Constant-Murley kriterlerine göre değerlendirildi. Buna göre ilk 1.5 ayda; Hunter kriterine göre 21 olgu mükemmel, 9 olgu iyi olarak değerlendirildi. Constant-Murley kriterine göre ise 27 olgu çok iyi, 3 olgu iyi olarak değerlendirildi. 3. ay değerlendirmesinde ise Hunter kriterine göre 25 olgu mükemmel, 5 olgu iyi olarak değerlendirildi. Constant-Murley kriterine göre 30 olgu çok iyi olarak değerlendirildi. Humerus diafiz kırıkları aksial kompresyon, bükülme, kaydırma ve torsional güçlerin bileşimi ile ortaya çıkmaktadır.Humerus kırıklarını stabilize etmede birçok teknik mevcuttur. Kilitli intramedüller çivileme yaygın olarak kullanılan, plak ve vida ile tespit yönteminin bir alternatifidir. Uygulanacak olan tedavinin de bu güçlere karşılık vermesi gerekmektedir. Kilitli intramedüller çivilemede minimal insizyonla tüm bu güçlere karşı koyabilecek yeterli fiksasyon sağlanarak erken hareket verilebilmekte ve tatminkar sonuçlar alınmaktadır 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study İn to indicate the reliability of locked intramedullary nailing treatment as an alternative method to plate and screw fixation. Between January 1998 - July 2001, locking intramedullary nailing were performed as a primary or secondary treatment for 33 humeral fractures in the Orthopaedics and Traumatology Department of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital. The average follow up period was 17.15 months (range, 1-40 months) in 33 patients. There were 10 females and 23 males. The average age of patients was 44.57 years ( range, 20- 83 years ). One of our cases had Tip II open fracture, was related to a car traffic accident and other 32 cases were closed fractures. In all 30 cases, union was achieved in minimum 8 weeks, maximum in 36 weeks and in avarage 17.12 weeks full union has occured. In the other three cases the follow-up continued. In none of the case neither postoperative neurovasculer defisit or infection was found. Rotator cuff impingement findings were never seen. Only in one case 5° anteroposterior angulation was seen. In 2 cases nailing become higher and in 6 cases minimal range of motion limitation occured which doesn't limit daily activities. In all cases, in the postoperative-day joint motions. The were shauted functional results were evaluated according to the Hunter and Constant-Murley criterias. In the first 1.5 months evaluation according to the Hunter criteria 21 cases were excellent and 9 cases good. According to the Constant-Murley criteria 22 cases very good, 3 cases good, after the 3. months evaluation. According to Hunter 25 cases were exellent 5 cases good. According to Constant-Murley criteria 30 cases very good. Diaphyseal fractures of the humerus occurred with the combination of axial compression, bending, shear and torsional loads. The treatment must respond to these loads. In case of stabilization of humerus shaft fractures there are many techniques. Locked intramedullary nailing is a technique which is popularly used and an alternative to plate-screw fixation technique. In locked intramedullary nailing with minimal incision and sufficient fixation is obtained. Early motion can be given and good results are obtained. 87