Yöremizde derin ven trombozu olgularında faktör V leiden mutasyon sıklığı
The frenquency of factor V leiden mutation in patients with DVT in southeastern of Turkey
- Tez No: 111442
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET: Aktive protein C direnci (APC-R), son zamanlarda venöz tromboz gelişiminde en yaygın kalıtsal risk faktörü olarak tanımlanmaktadır. APC direnci vakalarının % 90' nından fazlasında faktör V genindeki tek nokta mutasyonu (1691. nükleotiddeki G' nin yerine A' nın geçişi ) neden olmaktadır; APC aralık kısmında arjininin (R)506 ile glutaminin (Q) yer değiştirmesi ile oluştuğu tahmin edilmektedir. Faktör V Leiden (FVL) mutasyonu venöz tromboembolizm riskini 7 kat artırmaktadır. Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde FVL prevalansını belirlemek amacıyla çalışmamıza, Eylül 1999 ile Ekim 2000 tarihleri arasında, farklı yaş ve cinsiyette 320 sağlıklı birey ve 61 Derin Ven Trombozlu (DVT) hasta, toplam 381 birey aldık. APC direnci, 320 sağlıklı kontrolde ölçülerek; 34 APC-R pozitif (% 10.6) bulundu. FVL genotipi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon analizi ile belirlendi. Sonuçlar, real time PCR ve floresan rezonans enerji transfer (FRET) içeren hızlı bir metod ile teyit edildi. FVL mutasyonunun sıklığı DVT' li hastalarda % 24.5 (15 / 61), sağlıklı bireylerde ise % 9 (29 / 320)' du. FVL mutasyonu olmaksızın APC direncinin pozitif olması, faktör V molekülündeki farklı bir mutasyondan kaynaklandığını düşündürdü. Sonuç olarak, Güney Doğu Anadolu Bölgesi' nde, FVL mutasyonunun DVT vakalarında yaygın olarak bulunduğunu bu çalışmamız ortaya koymaktadır. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Resistance to activated protein C (APC) has recently been identified as the most common inherited risk factor in the development of venous thrombosis. APC resistance in more than 90 % of cases is caused by a single point mutation in the gene for factor V (G to A transition at nucleotide position 1691), which predicts the replacement of arginine (R) 506 in the APC cleavage site with a glutamine (Q). The factor V Leiden mutation (FVL) leads to a seven fold increased risk of venous thromboembolism. From September, 1999, to October, 2000, a total of 381 individuals, including 320 healthy subjects and 61 patients with Deep Vein Thrombosis (DVT), different in age and sex, were consecutively entered into our study to determine the prevalence of FVL in the population of the Southeastern Anatolia Region. APC resistance was also measured in 320 healthy subjects; 34 of them had an APC-R positive (10.6 %). The FVL genotypes were identified by a polymerase chain reaction and restriction analysis. The results were confirmed with a rapid method based on flourescence resonance energy transfer (FRET) and real time polymerase chain reaction. The frequencies of fVL mutation were 24.5 % (15 / 61) in patients with DVT and 9 % (29 / 320) in healthy persons. APC-R without the FVL expression suggest a different type of mutation in the Factor V molecule. In conclusion; we suggest that factor V Leiden mutation is common in the population of the Southeastern Anatolia Region in DVT. 89