Çok boyutlu ölçekleme çözümlemesinin Türkiye'deki illerin sağlıksal olanaklarının yargılanmasında kullanımı
  1. Tez No: 111449
  2. Yazar: ÖZDEN CALAY (ÖZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI - ÖZET Çok boyutlu ölçekleme;gözlenen birimler,nesneler arasındaki benzerlik ya da farklılıkları similarity, dissimilarity) açıklamada gözlemcilere yardımcı olan ve boyutların altında yatan anlamlı yapıları ortaya çıkarmaya yönelik bir yöntemdir. Çok boyutlu ölçeklemede birimler arasındaki benzerlik ya. da farklılıklardan yararlanılarak daha az sayıda boyutta nesnelerin açıklanması amaçlanmaktadır. Çok boyutlu ölçekleme yönteminde birimlerin p tane özelliğinden yararlanılarak belirlenen birimler arasındaki benzerlikleri olabildiğince daha az sayıda boyut ile açıklamak amaçlanmıştır. Bizim bu çalışmada ana amacımız ülkemizdeki 76 ilin verilerine dayanarak çeşitli sağlık ölçütleri açılarından 1993,1996 yıllarındaki ve bu süreçteki değişimi çok boyutlu ölçekleme ile irdelemektir. Sağlık ölçütleri çerçevesinde yapılan çok boyutlu ölçekleme yargılamalarının çok büyük oranda ilkenin genel sosyo - ekonomik gidişi ile paralel ve sağlık ölçütlerinin tanımsal özelliklerine uygun sonuçlar verdiği anlaşılmaktadır. Sonuç olarak çok boyutlu ölçekleme gerek standart istatistiksel ölçütlere dayalı bağıntıların, özelliklerin ortaya konması, gerek çeşitli birimler açısından geçerli olabilecek kavramsal bağıntıları sinama şansı vermesi, gerekse de yeni bağıntı, ilgi kavramlarının düşünülmesi, sezilmesi açılarından çok yönlü yararı olan bir uygulama olarak ortaya çıkmaktadır. 52
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY Multidimensional scaling is a method which is explaining similarity and dissimilarity between observed objects and is a helpful methodology highlighting underlying structures under iimensions-Multidimensional scaling uses similarity and dissimilarity between the objects to explain the“ concepts ”of this objects in simplier dimensions.In multidimensional scaling method it is purposed to explain the similarity between the objects with minimal dimension by using p time specialty of the individuals. In this thesis we purposed to study the“ health”parameters of our country measurements using the data of 76 provinces between 1993-1996, with multidimensional scaling teenies. Multidimensional scaling decisions showed the parallel outgoings of the health measurement with the socioeconomic situation of the country. In conclusion, multidimensional scaling method is a very helpful method in order to carry out the jasic statistical relations and to test the validity of conceptional relations among different units and to concern new relations. 53