Barsak anastomozlarının iyileşmesinde primer sütür ve cyanoacrylate'ın etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 111463
  2. Yazar: GÜLTEKİN CANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN ULUUTKU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek mortalite ve morbidite oranları ile seyredebilen anastomoz kaçağı gibi kolon anastomoz komplikasyonları ile ilgili çalışmalar cerrahideki gelişmelere paralel olarak devam etmektedir. Bu çalışmada deneysel olarak kolonik rezeksiyon ve anastomoz uygulanan sıçanlarda anastomoz amacıyla kullanılan cyanoacrylate ve polipropilen sütür materyallerinin anastomoz sağlamlılığına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada 40 adet sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele onar sıçandan oluşan 4 gruba ayrıldı. Birinci grupta ( kısa süreli primer sütür grubu) ve ikinci grupta (uzun süreli primer sütür grubu) sıçanlara genel anestezi altında kolon rezeksiyonu ve polipropilen sütürle anastomoz yapıldı. Üçüncü grupta (kısa süreli cyanoacrylate grubu) ve dördüncü grupta (uzun süreli cyanoacrylate grubu) ise anestezi altında kolon rezeksiyonunu takiben cyanoacrylate kullanarak kolon anastomozu gerçekleştirildi. Kısa süreli gruplardaki sıçanlar postoperatif üçüncü, uzun süreli gruplardaki sıçanlar yedinci günde reopere edilerek anastomoz hattı değerlendirilmesi amacıyla anastomoz hattını içeren kolon rezeksiyonu yapıldı. Değerlendirme fiziksel (patlama basıncı), biyokimyasal ( doku hidroksiprolin tayini), histopatolojik ( fibrotik skorlama) olarak yapıldı. Cyanoacrylate uygulanan gruptaki kısa süreli erken dönem patlama basınçları kısa süreli sütür grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi (p=0.002). Bunun dışında kısa ve uzun süreli doku hidroksiprolin seviyeleri ve fibrotik skorlama ile uzun süreli patlama basınçları yönünden gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Kolon anastomozlarında cyanoacrylate kullanılmasının erken dönem doku direncini artırarak olası anastomoz komplikasyonlarını önleyebileceği kanısına varıldı. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies with colonic anastomoses which may cause anastomotic leakage are still countinuing paralel to the improvements in surgery. The aim of the study is to evaluate the effects of cyanoacrylate administration on colonic anastomosed rats. Fourty Wistar-albino rats were used in the study. The rats were divided into four groups of 10 rats. 1. GROUP: Colonic anastomoses (Primer Suture Early Period) (10 Rat) 2. GROUP: Colonic anastomoses (Primer Suture Late Period ) (10 Rat) 3. GROUP: Colonic anastomoses (Cyanoacrylate Early Period) (10 Rat) 4.GROUP: Colonic anastomoses (Cyanoacrylate Late Period) (10 Rat) In the first and second group only colonic anastomosis was applied. In the third and fourth group cyanoacrylate was used on colonic anastomosis. On the third and seventh postoperative day all rats were reoperated and bursting pressure on colonic anastomosis, hydroxyproline levels in anastomotic tissue were measured, and anastomotic tissue samples for collagen were taken for histopathological evaluation. Bursting pressures in group 3 was significantly higher than group 1 (p=0.002) But the otherwise hydroxyproline levels in anastomotic tissues (p>0.05 ) and anastomotic collagen density in all groups weren't different. It is concluded that cyanoacrylate administration can decrease anastomoses leakage in early days after colonic anastomoses operation. 47