Deneysel peritonit oluşturulan sıçanlarda kolon anastomozuna hiperbarik oksijen uygulamasının etkileri
The effects of hyperbaric oxygen therapy to the colon anastomoses in rats with experimental peritonitis
- Tez No: 132536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVHİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Anastomoz kaçağı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilen kolon anastomozları ile ilgili çalışmalar cerrahideki gelişmelere paralel olarak devam etmektedir. Bu çalışma, deneysel olarak peritonit oluşturulan sıçanlarda yapılan anastomoza hiperbarik oksijen tedavisinin etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, ağırlıkları 180-260 gram arasında değişen, yarısı erkek, yarısı dişi 32 adet Wistar türü albino sıçan kullanıldı. Denekler her grupta rasgele 8 sıçan olacak şekilde (4 erkek, 4 dişi) 4 gruba ayrıldı. Deneklerin ilk ameliyatlarında çekumları bulundu, bağlandı, 19G enjektör ucuyla perfore edilerek batın kapatıldı. 24 saat sonra reopere edilerek çekum rezeksiyonu, çekum primer onarımı, inen kolonda 1 cm'lik barsak rezeksiyonu ve primer anastomoz yapıldı. Resüstasyon amacıyla cilt altına serum fizyolojik verildi. A grubuna kolon anastomozunu takiben 3 gün süreyle sadece ampisilin+ Sultamisilin tedavisi uygulandı (Kısa süreli anastomoz grubu), B grubuna kolon anastomozunu takiben 3 gün süreyle ampisilin+Sultamisilin ve HBO tedavisi uygulandı (Kısa süreli hiperbarik oksijen grubu). C grubuna kolon anastomozunu takiben 7 gün süreyle sadece ampisilin+Sultamisilin tedavisi uygulandı (Uzun süreli anastomoz grubu), D grubuna kolon anastomozunu takiben 7 gün süreyle ampisilin+Sultamisilin ve HBO tedavisi uygulandı (Uzun süreli hiperbarik oksijen grubu). A ve B grubuna 3. gün sonunda, C ve D gruplarına 7. gün sonunda relaparotomi uygulandı. Anastomozlara ait patlama basınçları ölçüldü. Ayrıca alınan doku örnekleri histopatolojik olarak kollajen miktarı açısından, biyokimyasal olarak hidroksiprolin düzeyleri açısından değerlendirildi. Peritoniti i batında yapılan anastomoz sonrasında uygulanan HBO tedavisinin anastomoz hattı patlama basıncı değerlerini artırarak, kolon anastomozlarında yara iyileşmesini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır (p0.05). Doku hidroksiprolin düzeyi ölçümleri açısından gruplar karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Sonuç olarak; hiperbarik oksijen tedavisinin peritonitli sıçanlarda yapılan kolon anastomozunun iyileşmesine yarar sağladığı görülmüştür. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies about colon anastomoses which may cause serious complications like anastomoses leakage are going on parallel with the progress in surgery. This study is performed to search the effects of hyperbaric oxygen treatment for rats on which experimental peritonitis is performed. In this study, 32 Wistar type Albino rat Which have weights ranging between 180-260 gr is used. Half of them was femalc&half of them was male. Species were divided into four groups. Each group included 8 rats choosen randomly (4 female, 4 male). In the first operation of the species caecum was found&ligated; abdomen was closed after being perforated with 19G needle. After 24 hours they were reoperated for caecum resection, caecum primary repair, bowel ressection of 1 cm in descending colon&primary anastomoses. %0.09 NaCl solution was enjected subcutaneously for resuscitation. Following the colon anastomoses group A was treated with only ampicillin+Sultamicilline for 3 days (anastomoses group of short period), group B was treated with ampicillin+Sultamicilline &HBO for 3 days (hyperbaric oxygen group of short period). Following the colon anastomoses group C was treated with only ampicillin+Sultamicilline for 7 days (anastomoses group of long period), group D was treated with ampicillin+Sultamicilline&I IBO for 7 days (hyperbaric oxygen group of long period). Relaparotomy was performed to groups A and B at the end of the third day and to groups C and D at the end of seventh day. Bursting pressure of anastomoses were measured. Meanwhile the tissue samples were analyzed histopathologically for collagen amount&biochemically for hydroxyproline amount. HBO treatment performed after anastomoses in abdomen which have peritonitis was found to affect the wound healing positively in colon anastomoses by increasing the bursting pressure (p0.05). In the comparison of groups for tissue hydroxyproline level measurement no significant difference was found (p>0.05). As a result; hyperbaric oxygen treatment is found to help recover of colon anastomoses of rats which had peritonitis. 41