Ratlarda orşiektomi sonrası deneysel skrotal protez olarak kullanılan maddelerin histopatolojik etkilerinin araştırılması
The evaluation of histopathological effects of materials used as scrotal prosthesis in rats
  1. Tez No: 111467
  2. Yazar: A. SUAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DOĞAN ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VII - ÖZET Son zamanlarda, testis protezi implantasyonları orşiektomi yapılmış veya atrofîk testisi olan hastalarda, testis yokluğunun hastaya getireceği depresyonu ve kendine olan güvensizlik duygusunu engellemek amacıyla gittikçe artan sıklıkla uygulanmaktadır. Günümüzde testis protezi olarak silikon maddesi sıklıkla kullanılmakta olup, bazı yan etkileri ve pahalı olması gibi dezavantajları nedeniyle ülkemizde yaygın olarak kullanılamamaktadır. Bu nedenlerle çalışmamızda skrotal protez olarak silikona alternatif, akrilik (PMMA) kullanılması amaçlanarak; oluşacak skrotal histopatolojik reaksiyonu tespit etmek için bir deneysel çalışma planlandı. Bu amaçla GATA Haydarpaşa Hastanesi hayvan laboratuarında Aralık 2000- Mayıs 2001 tarihleri arasında toplam 32 Winstar cinsi erkek rat çalışmaya alındı. Üç deneysel grup oluşturuldu. Birinci grupta on adet rata sadece skrotal explorasyon yapılarak sham grubu oluşturuldu. İkinci grupta onbir adet rata skrotal keşi ile girilerek tek taraflı tunika vaginalis içine daha önceden hazırlanmış olan oval şekilli silikon protezler yerleştirildi. Üçüncü gruba ise aynı şekilde tek taraflı tunika vaginalis içine akrilik protezler yerleştirildi. Ratlar üç ay süreyle takip edildi. Üç ay sonunda ratların protez konulan ve skrotal explorasyon yapılan skrotal bölümleri en blok çıkarılarak oluşan histopatolojik reaksiyon değerlendirmeye alındı. Protez uygulanan ratlarda protez reddi olmadı. Mikroskopik olarak, iki grupta kronik inflamasyon, fibrozis, ve kapsül formasyonu açısından üç bölümde değerlendirmeye alındı. Silikon grubunda hafif derecede inflamasyon (inflamasyon skoru:0.8), Hafif- orta derecede fibrozis (Fibrozis skoru: 1.2) görüldü. Silikon protezlerin çevresinde oluşan kapsül formasyonunun ortalama kalınlığı 46.8u olarak ölçüldü. Akrilik grubunda ise hafif derecede kronik inflamasyon ( İnf. skoru: 1.2), ve orta derecede fibrozis (fib. skoru: 1.7) görüldü. Akrilik grubunda oluşan kapsül formasyonunun ortalama kalınlığı ise 58.4 u. olarak ölçüldü. Her iki 47grup arasında inflamasyon, fibrozis ve kapsül kalınlığı açısından yapılan değerlendirmede akrilik grubunda reaksiyonun daha fazla olduğu ancak istatistiksel olarak aradaki farkın anlamlı olmadığı görülmüştür, (p > 0.05). Ayrıca ratların fizik muayenelerinde skrotal asimetri, şişlik, anormal sertlik, granülasyon dokusu saptanmadı. Her iki gruptaki protezler mobil olarak palpe edildi. Sham grubunda ise ölçülebilecek doku reaksiyonu saptanmamıştır. Sonuç olarak akriliğin, silikondan farklı reaksiyon oluşturmaması, pratik, ucuz ve yan etkilerinin daha az olması gibi avantajları ile silikona alternatif skrotal protez olarak kullanılabilir. Akriliğin silikona oranla daha sert bir madde olması gözardı edilmemelidir. Dolayısıyla protez seçiminde hastanın bu konuyla ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. 48
Özet (Çeviri)
Vm- SUMMARY THE EVALUATION OF HISTOPATHOLOGICAL EFFECTS OF MATERIALS USED AS SCROTAL PROSTHESIS IN RATS Recently, testicular prosthesis implantations are being increasingly performed in patients having been orchidectomized, or having atrophic testes, in order to prevent the feeling of self-esteem in these subjects. Although silicone prosthesis are the most widely used ones, in our country. It is not that frequently implanted due to its high cost and some other inconvenients. That's why we intended to try acrylic prosthesis as an alternative to silicone. A study was planned to assess the histopathologic changes, when acrylic prostheses are unilaterally implanted. The study was done in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Hospital Animal Laboratory from December 2000 to May 2001. These experimental groups were formed from total of 32 Winstar rats. The first group of rats was the sham group on which only a scrotal exploration was done. The second group consisting of 1 1 rats was implanted unilateral silicone prosthesis in tunica vaginalis with scrotal incision. The third group consisted again of 1 1 rats and they were implanted acrylic prosthesis with the same surgical technique. All animals had been followed up during three months. By the end of the follow up period the scrotums of all explored and prosthesis implanted animals were removed and evacuated as to the histopathologic^ changes. None of the prostheses were rejected. The histopathologies of both groups were scored as to the chronic inflammation, fibrosis and capsule formation. Mild inflammation, mild- moderate fibrosis were observed in the silicone group and the mean capsule thickness was 46. 8u. When to the acrylic group, mean capsule thickness was 58.4 |i. and mild chronic inflammation with moderate fibrosis were noted. Although more reaction was observed in the 49acrylic group this differences was not found to be statistically significant (p > 0.05). Physical examination showed no asymmetry, swelling, significant induration or granuloma formation. The prostheses in both groups were mobile palpation. There was no significant histopathological reaction in Sham group. Finally, acrylic seems to be a good alternative to silicone in testis prosthesis considering the comparable level of reaction it produces, its low cost, its ease of application, and lesser side effects. It produces however it should be kept in mind that acrylic is relatively harden than silicone and that the patients should be given that information whenever such, implantation is planned. 50