Bazı bodur fasulye (phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde verim ve verim ögeleri üzerinde bir araştırma
A Study on the yield and yield components of some dwarf beans
- Tez No: 11147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLÜMSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
III ÖZ Bu çalışma Samsun-Gelemende 10 adet fasülye çeşit ve hatlarında verim ve verim ögeleri üzerinde 1985 yılında yapılmıştır. En yüksek tane verimi 226.4 kg/da ile 83 AR 194 hattın da elde edilmiştir. Bunu 211.4 kg/da ile 83 AR 970 hattı izlemiştir. Bunların 1000 tane ağırlıkları sırasıyla 453.2 ve 345.4 gr dır. Çeşit ve hatların tane verimleri üzerine, hasat indeksi (r=0.796) ve sap veriminin (rrO.760) etkileri önemli ve olumlu olmuştur. Diğer taraftan bitki boyu, bitkide bakla sayısı, bitki de tane sayısı, bitkide dal sayısı, baklada tane sayısı, bakla uzunluğu ve 1000 tane ağırlığının tane verimi üzerine etkileri önemli bulunmamıştır. ABSTRAKT a STUDY Oîî THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OP SOME DWARF BEANS This study was carried out on yield and yield components of ten bean varieties and lines at Gelemen, Samsun in 1985. The highest seed yield as226.4 kg per decare was obtained from the 83 AR 194 line. This was followed in decreasing order as 211. 4 kg per decare by 83 AR 970 line. 1000-seed-weights of these varieties were weighed as 453.2, 345.4 grams respectively. The effect of harvest index (rr0.796) and steam yield (r:=0.760) on theseed yield of the varieties and lines were statistically significant. On the other hand, the effects the plant height, ~'ö^li^'~öf'^ö^y'avüaber'of~aeisd.a, number of branches per plant, number 0^ aeed&~pe.£ pod» pod lenght and lQQO-seed-weight on the seldi yî
Özet (Çeviri)