Karadeniz'deki dikenli vatoz (Raja clavata L. 1758) balıklarının bazı morfolojik özellikleri ile et verimi, et kalitesi ve karaciğer ağırlıkları arasındaki ilişkilerin araştırılması
A Research on the relationships between some morphological characteristics and meat yield meat quality and the liver weight of the thornback ray (Raja clavata L. 1758) in Black Sea
  1. Tez No: 11148
  2. Yazar: OSMAN SAMSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sinop İli civarından temin edilen 1 kg. ın üzerindeki 200 adet Dikenli Vatoz (Raja clavata L.1758) balığı üzerin de sürdürülen araştırmada, dişi ve erkek balıklarda sırasıy la ortalama toplam uzunluk 69,46 +- 0,67 cm ve 74,59 +- 0,58 cm, kanatlar arası uzunluk 47,92+- 0,46 cm ve 50,44 +- 0,37 cm, toplam ağırlık 2159,02 +- 80,28 gr ve 2719,70 +- 61,90 gr. yene bilen kısım ağırlığı 773,75 + 27,98 gr ve 955,67 +- 24,31 gr, bulunmuştur. Yenebilen kısım oranı dişi balıklarda % 36,53, erkek balıklarda ise % 34,88, besin maddeleri miktarları ise % 77,23 su, % 19,46 ham protein, % 1,30 ham yağ, % 1,48 ham kül ve %53 nitrojensiz öz madde olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research done over 200 thornback ray weighing at least a kilo each, which have been obtained from the vicinity of Sinop indicated that the total length 69.46+O.67 cm and 74.59+0.58 cm, the disc width 47.92+0.46 cm and 50.44+0.37 cm, total weight 2159.02+80.28 gr and 2719.70+61.90 gr, the weight of the edible part 773.75+27,98 gr and 955.67+24.31 gr on the average in females and males respectively. The rate of the edible part was 36.53 % in female fish and 34.88 ^ in males. Chemical composition of edible part was determined as 77.23 > water, 19. 46 % crude protein, 1.30 % crude fat, 1.48 % crude ash.