Bazı bodur fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinin verim ve verimle ilgili özelliklerinin belirlenmesi
Determining yield and yield components on some genotypes of bean (Phaseolus vulgaris L.)
  1. Tez No: 514157
  2. Yazar: TOLGA İYİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanlarında 2011 yılı bahar yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Denemede yöreye uygun fasulye çeşitlerini saptamak amaçlanmış ve materyal olarak Nassau, Balkız, Gina, Bourgondia, Magnum, Başpınar, Romana-26 ve SF08/03 olmak üzere 8 farklı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşidi kullanılmıştır. Araştırma, tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada ele alınan özelliklere ilişkin verilerle yapılan varyans analizlerinde, çeşitler arasında çiçeklenme süresi, bitki yetişme süresi, bitki boyu, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı ve tane verimi özellikleri bakımından istatistiki olarak önemli farklılıklar saptanmıştır. Denemede ortalama olarak çeşitlerin çıkış süresi 17.00-19.66 gün; çiçeklenme süresi 48.00-52.00 gün; bitki yetişme süresi 100.00-120.00 gün; bitki boyu 27.20-41.16 cm; ilk bakla yüksekliği 12.50-16.20 cm; bitki başına dal sayısı 6.40-10.06 adet; bitkide bakla sayısı 16.60-36.00 adet; bitkide tane sayısı 70.86-147.33 adet; baklada tane sayısı 3.80-5.00 tane; bitkide tane verimi 25.38-52.32 g; biyolojik verim 203.29-375.86 kg/da; hasat indeksi % 23.67-41.67; yüz tane ağırlığı 26.54-40.39 g ve tane verimi 88.99-181.56 kg/da arasında değişen değerler göstermiştir. Sonuç olarak; önemli verim ögeleri ve verim bakımından değerlendirildiğinde en uygun çeşidin Balkız çeşidi olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the Faculty of Agriculture, University of Eskisehir Osmangazi during spring season of 2011. 8 different bean cultivars (Nassau, Balkız, Gina, Bourgondia, Magnum, Başpınar, Romana-26 ve SF08/03) were used as material to determine the suitable cultivars for Central Anatolia. The field experiment was arranged randomised complete block design with three replications. According to variance analyses results, the differences between the cultivars were found statistically important for flowering day, plant growth period, planth eight, pods per plant, seeds per plant, seeds per pod, seed yield per plant, biological yield, harvest index, hundred kernel weight and grain yield. The avarage values of cultivars changed between 17.00-19.66 day for germination time; 48.00-52.00 day for flowering time; 100.00-120.00 day for plant growth period; 27.20-41.16 cm for plant height; 12.50-16.20 cm for first pod height; 6.40-10.06 for branches per plant; 16.60-36.00 for pods per plant; 70.86-147.33 for seeds per plant; 3.80-5.00 for seeds per pod; 25.38-52.32 g for seed yield per plant; 203.29-375.86 kg/da for biological yield: % 23.67-41.67 for harvest index; 26.54-40.39 g for hundred kernel weight; 88.99-181.56 kg/da for grain yield. According to results; cultivar Balkız was the most suitable cultivar on Eskişehir condition for yield and important yield components.