Fiber ile güçlendirmenin ve farklı polimerizasyon tekniklerinin, ısıl döngü uygulanmasıyla, iki farklı protez kaide rezininin kırılma direnci ve su emilim miktarına etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 111506
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL TACİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAHRAMAN GÜNDÜZ GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Akrilik rezin protezlerin kırılması klinikte en sık rastlanan problemlerden biridir. Bu problemi gidermek ve akriliklerin mekanik özelliklerini daha iyi bir düzeye getirmek amacıyla kopolimerizasyon, çapraz bağlantılar, cam fibrillerle kuvvetlendirme, karbon, aramid, kevlar, polikarbonat fıbriller ve metallerle güçlendirme gibi yöntemler denenmiştir. Bu çalışmada, iki farklı akrilik kaide materyalinin cam fiber ile güçlendirilerek ve güçlendirilmeden, ısı ve mikrodalga enerjisi ile polimerize edilerek, kırılma direnci ve su emilim miktarı karşılaştırıldı. Kırılma direncini ölçmek amacıyla, ısı ile (QC - 20 AD international Limited DE TREY Division Weybridg. Surrey England.) ve mikrodalga enerjisi ile (Shera-MET MW 2000 Dental-Werkstoffe EspohlstraBe 53 D- 49448 Lemforde) polimerize olan akrilik kaide rezinlerinden 65 x 10 x 2.5 mm. boyutlarında 160 adet test örneği hazırlandı. 60Isı ile polimerize olan akrilik kaide rezininden hazırlanan 80 adet test örneğinden (A); Al- 20 tanesi fiber ile güçlendirilerek mikrodalga enerjisi ile polimerize edildi. A2- 20 tanesi fiber ile güçlendirilerek enjeksiyon yöntemi ile polimerize edildi. A3- 20 tanesi mikrodalga enerjisi ile polimerize edildi. A4- 20 tanesi enjeksiyon yöntemi ile polimerize edildi. Mikrodalga enerjisi ile polimerize olan akrilik kaide rezininden hazırlanan 80 adet test örneğinden (B); Bl- 20 tanesi fiber ile güçlendirilerek mikrodalga enerjisi ile polimerize edildi. B2- 20 tanesi fiber ile güçlendirilerek enjeksiyon yöntemi ile polimerize edildi. B3- 20 tanesi mikrodalga enerjisi ile polimerize edildi. B4- 20 tanesi enjeksiyon yöntemi ile polimerize edildi. Fiber ile güçlendirme, % 1 oranında cam fiber ilavesi ile yapıldı. Bu yöntemler ile polimerize edilen örneklere 10.000 kez 4 C-60 C'lik ısıl döngü uygulandı. Daha sonra Testometric Micro 500 (Tensile Testing Machine Testometric / England) (0 kg - 3000 kg) cihazında 1mm / dk. hızla kırılma direnci testi uygulandı. Su emilimi miktarının ölçümleri için her gruptan 50 mm. çapında 0.5mm kalınlığında 10 disk örnek olmak üzere, toplam 80 adet disk örnek hazırlandı. Örnekler, dijital mikrometre ile tartılarak ağırlıkları kaydedildi. Distile suda ağzı kapalı bir kapta etüvde 37 °C'de 17 gün bekletildikten sonra tekrar tartılarak ağırlıkları kaydedildi. 61Çalışmamız sonucunda: Kırılmaya en dirençli örneğin cam fiber ile güçlendirilmiş ve enjeksiyon yöntemi ile polimerize edilen Shera MET MW 2000 (B2) akrilik örneklerinin olduğu belirlenmiştir. Cam fiber ile güçlendirilmemiş ve mikrodalga enerjisi ile polimerize olan Shera MET M W 2000 (B3) akrilik örnekler ise diğerlerine göre en çabuk kırılan örneklerdir. En fazla su emilimi gösteren cam fiber ile güçlendirilmiş mikrodalga enerjisi ile polimerize olan Shera MET MW 2000 (Bl) akrilik örneklerinin, kırılma direncinin diğer gruplara göre düşük olduğu gözlenmiştir. QC - 20 akriliği fiber ile güçlendirildiğinde ve enjeksiyon tekniği ile polimerize edildiğinde, mikrodalga ile polimerize edildiğinden daha fazla kırılma direnci gösterdiği gözlenmiştir. En fazla su emilimi cam fiber ile güçlendirilmiş mikrodalga enerjisi ile polimerize olan Shera MET MW 2000 (Bl) akriliğinde olduğu gözlendi. En az su emilimi ise cam fiber ile güçlendirilmiş enjeksiyon yöntemi ile polimerize edilen Shera MET MW 2000 (B2) akriliğinde gözlenmiştir. Sonuç olarak, su emilimi kırılma direncini etkilemektedir. Ancak cam fiberin güçlendirme etkisi her iki maddede (QC - 20, Shera MET MW 2000), mikrodalga ve enjeksiyon polimerizasyon tekniğinde de aynı değerleri vermediği gözlenmiştir. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fracture of acrylic resin dentures is one of the common clinical problems. Copolimerization, cross-links, reinforced with glass fibers, carbon, aramid, polycarbonate fibrils and reinforced with metals have been tested to solve this problem and to improve the mechanical properties of dental acrylics In this study, resistance of fracture and amount of water sorption of two different acrylic base resins, reinforced with glass-fibers and without, polymerized with heat and microwave energy were compared. To measure the resistance of fracture, 160 test specimens were prepared with heat cure acrylic resin (QC - 20 AD international Limited DE TREY Division Weybridg. Surrey England.) and microwave cure acrylic resin (Shera MET MW 2000 Dental-Werkstoffe EspohlstraBe 53 D-49448 Lemförde) with dimensions of 65 x 10 x 2.5 mm.From 80 test specimens fabricated from heat-polymerizing acrylic resin(A); Al- 20 specimens were reinforced with fiber and polymerized with microwave energy. A2- 20 specimens were reinforced with fiber and polymerized with injection technique. A3- 20 specimens were polymerized with microwave energy without fiber. A4- 20 specimens were polymerized with injection technique without fiber. From 80 test specimens were fabricated from microwave polymerizing acrylic resin (B); Bl- 20 specimens were reinforced with fiber and polymerized with microwave energy. B2- 20 specimens were reinforced with fiber and polymerized with injection technique. B3- 20 specimens were polymerized with microwave energy without fiber. B4- 20 specimens were polymerized with injection technique without fiber. Fiber reinforcement was made with % 1 glass-fiber adding. All samples polymerized with those methods were carry-out thermocycling 10000 times between 4 °C - 60 °C for 10 seconds. Than fracture test were performed with Testometric Micro 500 (Tensile Testing Machine Testometric / England) (0 kg- 3000 kg.) with 1 mm/min. speed. 64Ten disk specimens with 50mm diameter and 0.5 mm. thickness of all groups with a total of 80 disk specimens were prepared for water-sorption measurements. The test specimens were weighed on digital micrometer and results were recorded. The specimens were stored at a closed box for 17 days and weighed again. According to our findings; It was found that Shera MET MW 2000 polymerized with injection and reinforced with fiber was the most resistance to fracture. Thus, Shera MET MW 2000 polymerized with microwave and without fiber reinforced was fractured earliest according to the other groups. Shera MET MW 2000 polymerized with microwave and without fiber reinforced that showed the most water sorption was the least resistance to fracture. QC - 20 acrylic resin polymerized with injection and reinforced with fiber showed more resistance to fracture than polymerized with microwave energy and reinforced with fiber. The most water sorption was found at Shera MET MW 2000 polymerized with microwave and without fiber reinforced (Bl). The least water sorption was found at Shera MET MW 2000, polymerized with microwave and reinforced with fiber. That is water sorption effects fracture resistance. But the effect of fiber reinforcement was the same at both material and polymerization technique. 65