Merinos ırkı koyunlarda mevsim dışı melatonin ile östrus senkronizasyonu
Outseason synchronization with melatonin by oestrus on merinos kind ewes
- Tez No: 111519
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE HOROZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çalışmamızda, mevsim dışı anöstrus döneminde bulunan Merinos ırkı koyunlarda Melatonin implantlarını ve progesteron süngerlerini kullanarak ovaryum aktivitelerinin uyarılması ve ovariel aktivitenin serum hormon tespitleri ile takibi amaçlanmıştır. Çalışmada, Bursa ili, İznik ilçesinde bulunan 3 yaşlı, anöstrus döneminde bulunan Merinos ırkı, 30 adet koyun ve Merinos ırkı 6 adet koç materyal olarak kullanıldı. Koyunlar yaş, canlı ağırlık, gelişme ve kondisyon yönünden birbirine yakın olarak seçildi. Bursa ili İznik ilçesindeki aile yetiştirmesine ait koyunlar eşit olarak 10'arlı 3 gruba rastgele şekilde ayrıldılar. 3 gruba ayrılan koyunların hepsi en az bir kere doğum yapmışlardı. I. gruptaki 10 adet koyuna implant tarzında melatonin 18 mg dozunda (Regulin ®, Hoechst) boyun bölgesinden verildi. Implant takımını takiben 35 gün sonra arama koçları katılarak östrusa gelen koyunlar tespit edilerek tohumlandılar. II. gruptaki koyunlara progesteron emdirilmiş vaginal süngerler yerleştirildi. 14 gün sonunda vaginal süngerler çıkarılarak 500 i.ü dozda PMSG uygulanarak aralarına koç katıldı ve tohumlandılar. III. gruptaki koyunlar ise kontrol grubu olarak bırakıldı. Çalışmada kullanılan I. ve II. gruplardan östrus süresince progesteron ve östrojen hormonu tespiti için 5 gün boyunca günde bir kere, LH hormonu tespiti için ise 48 saat boyunca 30 dakikada bir kan alınarak serumları çıkartıldı kontrol grubunda bulunan hayvanlardan ise I. ve II. gruptaki hayvanlardan kan alınma esnasında 5 gün boyunca kan alındı. Alınan bütün kan serum örnekleri ölçüm yapılana kadar - 20 °C'de saklandı. Alınan kan serum örneklerinde LH, östrojen ve progesteron seviyeleri R.I.A yöntemi ile ticari LH (DSL 4600) ve ticari Östradiol 17 B (DSL 4300) hormon kitlen kullanılarak Isocomp I Gama Counter'de ölçüldü. Gruplar arasında hormonal değerler ile gebe kalma oranları Dunken test ile istatistiki olarak karşılaştırıldı. Implant tarzında melatonin hormonu uygulanan I. gruptaki 10 koyunun hepsinde tohumlama yapıldı. Yapılan kontroller sonunda ise I. gruptaki 10 koyundan dokuzunda östrus saptandı ve östrus gösteren koyunların hepsinde 30gebelik sağlandı. Bu grupta bulunan yedi koyunda ikiz gebeliğe rastlandı. İkinci gruptaki 14 gün süre ile vaginal sünger uygulanan 10 koyundan sekizinde östrus gözlendi ve yapılan tohumlama sonucunda yedi koyunda gebelik tespit edildi. Bu grupta bulunan koyunlardan beşinde ise ikiz gebelik oluştu. III.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study it is aimed to research the stimulation of ovarian activities by using progesterone sponges and melatonin implants in the merinos ewes which are in anoestrus and the effects of this application on serum progesterone, oestrogen and LH levels. In experiments, thirty (30) merinos ewes and six (6) rams that are all three (3) years old are used in the district of İznik, in the city of Bursa. All sheep have been selected as similar as the condition, as old as the age, as weigh as the weight, as large as the growth. The ewes have been divided into three subgroups of tenth randomly. Each member of the three subgroups of tenth has given birth at least once. A dozage of eighteen (18) miligrams of melatonin (Regulin®, Hoechst) has been implanted through the neck area to ten ewes belong to the first group. After thirty-five (35) days following the implanting, searching rams have been gathered and ewes that are in oestrus have been selected and insaminated. The ewes in the second (2nd)group have been inserted vaginal progesterone sponges. At he end of the fourteenth (14*) day, the vaginal sponges have been taken out and a 500 i.u. of PMSG has been applied to them, then, rams have been gathered and ewes are insaminated. The ewes of the third (3rd) group have been seperated as the control group. For determination of the progesterone and oestrogen hormones, blood samples have been taken and serums are extracted once per day during five (5) days after rams have been gathered. The same application for LH has also been carried out in each thirty (30) minutes intervals during fourty- eight (48) hours. Blood samples of the control group have been taken at the same time together with the 1st and the 2nd groups as well. All of the blood samples have been conservated in an ambient temperature of (-20 °C). Levels of LH, oestrogen and progesterone have been measured by using the R.IA method, commercial LH (DSL 4600) and commercial OESTRADIOL 17B (DSL 4300) and PROGESTERON kits at Gamma Counter. Hormonal values and pregnancy rates have been compared statistically according to Dunken Test. 33Insemination has been done on all of the ten ewes of the 1st group that the melatonin hormone has been implanted. After controls, oestrus has been observed on nine (9) of the ten (10) sheep of the 1st group, and pregnancy has been proved on them. Seven (7) twin-pregnancy have been observed in this group. In the 2nd group, oestrus has been observed on eight (8) ewes over ten (10) that the vaginal sponges are applied during fourteen (14) days, and pregnancy on seven (7) ewes have been proved after insemination. Five (5) twin-pregnancy has occurred in this group. No oestrus case has been defined on ewes belong to the 3rd group which is left without any application as the control group and not any pregnancy has been provided.