Broyler yemlerinde metiyonin ve kolin yerine kısmen betain kullanımının besi performansı ve karkas kalitesi üzerine etkileri
The effect of supplemental betaine in marginally methionine and choline deficient broiler diets on the performance and carcas quality
- Tez No: 111518
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜJDAT ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmada temel gereksinimleri karşılanmak koşuluyla, metiyonin ve kolin yönünden marjinal düzeyde düşük diyetle beslenen civcivlerin rasyonlarına betain eklenmesinin, canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, yemden yararlanma, karkas randımanı ve göğüs eti protein ve yağ oranlarım ne şekilde etkilediği incelenmiştir. Denemede 288 adet günlük civciv kullanılmıştır. Civcivler kontrol, negatif kontrol ve betain deneme olarak adlandırılan 3 gruba ayrılmış ve herbir grup içerisinde 6 'şar tekrar grubu oluşturulmuştur. Deneme altı hafta sürdürülmüştür. Denemede oluşturulan grupların temel besin maddeleri gereksinimi, Türkiye'de kullanılan ticari broyler başlangıç, büyütme ve bitiriş rasyonları değerleri temel alınarak hesaplanmıştır. Betain deneme ile negatif kontrol gruplarının metiyonin gereksinimi hesaplanırken hayvanların minimum temel metiyonin gereksiniminin karşılanması hedeflenmiş ve metiyonin düzeyleri kontrol grubununkinden % 20 oranında az tutulmuştur. Deneme gruplarının rasyonlarına dışarıdan ayrıca kolin eklenmemiştir. Sadece betain deneme grubunun başlangıç, büyütme ve bitiriş rasyonlarına sırasıyla 880, 800 ve 730 ppm düzeyinde (Metiyonin - Betain oram 1 / 1.37) betain eklenmiştir. Deneme süresince gruplardaki broylerlerin haftalık cardı ağırlıkları ve yem tüketimleri yapılan tartımlarla belirlenmiş, deneme sonunda her gruptan 12'şer adet (herbir tekrar grubundan ikişer adet olmak üzere) broyler piliç kesilerek sıcak karkas randımanları hesaplanmıştır. Aynı hayvanlardan alman göğüs eti örneklerinde ham protein ve ham yağ analizleri yapılmıştır. Deneme sonunda, kontrol, betain deneme ve negatif kontrol gruplarındaki broylerlerin ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla, 1899.55g., 1955.96g. ve 1846.3 lg. olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of supplemental betaine in marginally methionine and choline deficient practical corn-soy diets, on the live weight gain, feed consumption, feed efficiency, carcass yield and breast meat protein and fat levels. Twohundred and eigthyeigth, day-old Ross PM-3 broiler chicks of mixed sex were divided into 18 floor pens of built-up Utter. Each of the 3 treatments was assigned 6 replicates of 16 chicks each. Trial lasted six weeks. Locally practiced broiler starter, grower and finisher feed formulations were taken as a base while calculating the basal nutritional requirements of the chicks. Two different experimental diets (betaine treatment and negative control) were formulated from a common basal diet (control). Betaine treatment and negative control diets were formed, taking into account of the minimum nutritional requirements of birds for methionine and choline, by reducing the methionine content of the basal diet by 20% and subtracting all the added choline. Subtracted methionine was substituted by betaine in the betaine treatment group at a rate of 1/1.37, thus betaine added to the starter, grower and finisher diets of the betaine treatment group as 880, 800 and 730 g. respectively. Live body weights of birds and the amount of feed consumed were recorded on a weekly basis during the trial. At the end of the trial, 12 birds from each treatment group (two birds per replicate) were randomly selected and the breast meat samples were taken. Samples were analyzed for their crude protein and fat contents. Also the carcass yield of birds were estimated. Average live weight of the birds at six weeks of age were estimated as 1899.55 g, 1955.96 g and 1846.31 g for the control, betaine treatment and the negative control groups respectively. Difference between the control and the betain treatment groups as well as the control and the negative control groups were not statistically significant. However, the difference between the betaine treatment and the negative control groups were found to be statistically significant (PO.05). Feed efficiency of the betaine treatment and the control groups was similar but was significantly betterthan the negative control group (PO.05). Difference was not significant amongst the groups regarding the feed consumption, carcass yield and the breast meat protein and fat levels. The data from this study indicates that spared methionine and choline in marginally methionine and choline deficient corn-soy based broiler diets can be effectively replaced by betaine. However, similar average weight gain results obtained for both control and the negative control groups suggest that the current level of methionine and/or choline recommended for practical diets in Turkey could well be above the optimum requirements of the birds.